چطور نان و گوشت را کرونازدایی کنیم؟

به گزارش وبلاگ ایران 90، ایسنا/ استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیشترین مشکل در انتقال ویروس کرونا به دلیل استفاده از مواد غذایی فله ای است؛ به همین منظور توصیه می شود از خرید این نوع مواد خودداری شود.

چطور نان و گوشت را کرونازدایی کنیم؟

دکتر کوروش جعفریان درباره احتمال ابتلا به کرونا با مصرف مواد غذایی آلوده به ویروس کرونا، گفت: به طور کلی اینکه آیا با خوردن غذایی که آلوده به ویروس است، دچار بیماری می شویم به نظر می رسد که خیلی اطلاعات در این خصوص دقیق نیست و احتمال اینکه با خوردن غذا به ویروس مبتلا می شویم خیلی کم است.

وی ادامه داد: شاید ما از این جهت شانس ابتلا به کووید 19 را نداشته باشیم، اما طبیعتا احتمال اینکه دست و یا سایر اندام ها با غذایی که آلوده به ویروس باشد، تماس داشته باشند، زیاد است و اگر ما دست خود را به گوش، بینی، چشم و دهان بزنیم احتمال ورود ویروس به داخل بدن افزایش می یابد.

جعفریان همچنین گفت: بنابراین نکته ای که باید به آن توجه شود این است تا جایی که امکان دارد سطح دسترسی تماس با ویروس کاهش یابد. به عنوان مثال وقتی مواد غذایی بسته بندی شده تهیه می شود باید قبل از قرار دادن آن در محل نگهداری در محیطی که آلودگی به سایر قسمت ها منتقل نمی شود، با استفاده از مواد شوینده ضدعفونی شود.

این استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در عین حال برخی از مواد غذایی مانند مرغ یا گوشت فله ای هستند و امکان شست وشو با مواد شوینده را ندارند، به همین دلیل توصیه ما این است که همه مواد غذایی به صورت بسته بندی عرضه شود تا احتمال آلودگی کاهش یابد.

وی افزود: در مورد برخی از مواد غذایی فله خشک اگر چند روز بیرون از خانه نگهداری شوند، ویروس از بین خواهد رفت، اما در مورد نان، مرغ و گوشت که مصرف روزانه است و نمی توان در خارج از خانه نگهداری کرد باید اقدامات دیگری انجام داد. بیشترین مشکل در انتقال ویروس کرونا به دلیل استفاده از مواد غذایی فله ای است. به همین منظور توصیه می شود از خرید این نوع مواد خودداری شود.

جعفریان شرح داد: به طور خاص در مورد نان که مصرف زیادی هم دارد باید توجه داشت که در زمان پخت به علت حرارت بالا ویروسی در آن باقی نمی ماند، اما زمانیکه نانوا یا فروشنده با دست نان را روی پیشخوان در نانوایی عرضه می کند ممکن است دچار آلودگی ثانویه شود. اگر این رخ داد ساده ترین کار این است که از گرمایش مجدد برای از بین بردن آلودگی استفاده شود.

وی گفت: در مورد گوشت و مرغ کار بسیار سختر است، زمانی که این اقلام بسته بندی و در یخچال قرار داده می شوند، هر زمان به بسته بندی آن دست می زنیم باید دستمان را بشوییم؛ چراکه ممکن است آلوده باشد، اما اگر خود گوشت هم آلوده باشد در زمان پخت این آلودگی از بین می رود.

منبع: همگردی

به "چطور نان و گوشت را کرونازدایی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور نان و گوشت را کرونازدایی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید