وزیر اقتصاد در دانشگاه الزهرا چه گفت؟، لغو معافیت مالیاتی آسان نیست

به گزارش وبلاگ ایران 90، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، 16 آذر را مهمان دانشگاه الزهرا بود. وی در این نشست از عملکرد یک ساله خود دفاع و برنامه های مالی دولت را برای دو سال باقی مانده تشریح کرد.

وزیر اقتصاد در دانشگاه الزهرا چه گفت؟، لغو معافیت مالیاتی آسان نیست

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی، در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که در دانشگاه الزهرا به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا برگزار گردید گفت: اگر تحرک را از دانشجو بگیریم فایده ندارد. خیلی مهم است که ما محققانه و متفکرانه فکر کنیم و حرف بزنیم و خود را به سرمنزل مقصود برسانیم. در روز دانشجو سه دانشجوی از خودگذشته مطلع برای بیان حق و حقوق جامعه خود را فدا کردند. دانشجویانی که در دوره اختناق ناشی از کودتای سال 32 در مقابل معاون رئیس جمهوری که خود را اول و آخر دنیا می دانست قرار دریافتد و از حقوق ملت در برابر امپریالیسم دفاع کردند.

وی با بیان اینکه انگلیس از زمان ملی شدن صنعت نفت، چون منابع سرشاری را از دست داده بود آرام نداشت گفت: آن ها به انحاء مختلف آسیب می زند و از هر روزنه ای استفاده می کرد که مانع پیروزی ملی شدن صنعت نفت بشوند، چون می ترسیدند که ملی شدن صنعت نفت به الگویی برای منطقه تبدیل گردد.

وی در پاسخ به اعتراض یکی از دانشجویان که خطاب به وزیر اقتصاد گفت: در کنار شما عکس سه شهید هسته ای واقع شده است که کار غنی سازی را انجام دادند، اما دولت شما چه کار کرد جز اینکه جلوی همه چیز را گرفت و همه چیز را تعلیق کرد؟، توضیح داد: من که اینجا به فرمایشات دانشجویان گوش دادم و هنوز هم گوش می دهم و اصلا هم از حرکت خیلی خوب شما ناراحت نمی شوم. من از اینکه بعضی مواقع افرادی مثل شما جلسات را به هم بریزند اصلا ناراحت نمی شوم. شما تشریف داشته باشید و وقتی عرایض من تمام شد پشت تریبون بیایید و صحبت های خود را مطرح کنید، چرا در آنجا که گلویتان اذیت می گردد. این تریبون را برای شما گذاشته اند. تحمل بفرمایید. البته من هم در دوره دانشجویی همین ویژگی را داشتم، ولی آدم با حوصله ای بودم و الان هم همینطور هستم. خواهشم این است که در یک جاده دو طرفه حرف بزنیم. لازمه تحقق خواسته ها تحمل طرف مقابل است.

دژپسند درمورد روابط با امریکا گفت: ایران در دوره جدیدی گرفتار تحریم ظالمانه و یک طرفه و یک جانبه شده است. از 13 آبان سال 97 تقریباً یک سال و یک ماه از شروع این تحریم ها گذشت و اتفاقا اگر در این تحریم ها هم دقت کنید خوی حکام فعلی آمریکا حاکی از این است که همچنان آن ها دنبال نفت و منافع خودشان هستند. رئیس جمهور آمریکابه صراحت در مورد سوریه، عربستان و عراق بیان می نماید که ما آنجا منافعی داریم و باید به دنبال آن منافع باشیم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: آمریکا تا قبل از سال 1332 منافعی در ایران نداشت و این کودتا جاده صاف کن ورود آمریکا به ایران بود. الان هم که آمریکا سال هاست از کشورمان بیرون رانده شده به انحاء گوناگون در کمین بازگشت هستند، اما این اتفاق محقق نشده است و به نظر من این آرزو را هم به گور می برند، چرا که جامعه انقلابی ما نشان داده است همچنان که در جنگ 8 ساله بزرگ که تمام دنیا یک سو بودند و ایران مظلوم یک سوی دیگر، چنان توانست مقاومت کند که حتی یک سانتی متر از خاک کشورمان به دشمن داده نگردد و این اتفاق در 400 سال اخیر بی نظیر بوده است.

وی اضافه کرد: برنامه ما این است که بتوانیم در مقابل ظلم، اجحاف و تحریم های ظالمه یک سویه دشمن بایستیم. ما باید در عمل ایستادگی خود را نشان دهیم و با حرف های کلی به جایی نمی رسیم. در حال حاضر سهم جمعیت و مساحت ما در دنیا 1.12 درصد است و سهم ما در اقتصاد بین الملل کم است، با این وجود باید بکوشیم و این سهم را بگیریم و آن را مسترد کنیم. این امر زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم یک برنامه جامع برای حرکت در راستا رشد و توسعه داشته باشیم و زمانی می توانیم چنین کنیم که برنامه های ما از جامعیت کامل و کوشش لازم برخوردار باشد و عزم و اراده لازم برای اجرای این برنامه ها را داشته باشیم. خوشبختانه هنوز چند ماهی از عمر دولت یازدهم نگذشته بود که سند مهمی به نام سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد. سیاست های اقتصاد مقاومتی یک راهبرد بنیادین برای استحکام استقلال اقتصادی ایران بود. اگر ما بخواهیم با آمریکا و استکبار دنیای بجنگیم و با نفوذ مقابله کنیم نمی توانیم در حوزه اقتصاد استحکام و پایداری لازم را نداشته باشیم. ما نمی توانیم وابسته به نفت باشیم، ولی ادعای ایستادگی و مقاومت کنیم. مگر می توانیم به دور کشور حصار بکشیم و ادعا کنیم می توانیم از پس شیطنت های دنیا بربیایم؟ ما اگر بتوانیم از نظر علمی جامعه را دانش بنیان کنیم و اگر توانستیم درآمد های دولت را از وابستگی به نفت رهایی ببخشیم و اگر توانستیم فراوری را به گونه ای سازمان بدهیم که به خوداتکایی رسیده باشیم و اگر توانسته باشیم تنوع فراوری را به مرحله ای برسانیم که دنیا را احتیاجمند فراوریات خود کنیم، آن موقع است که می توانیم به چنین صندلیی برسیم.

دژپسند مطرح نمود: اقتصاد ایران، اقتصادی نیست که مثل خیلی از اقتصاد های منطقه با یک تلنگر بلرزد. ما ایرانی داریم با گستره وسیع که هم از نظر موقعیت بین المللی و جغرافیایی و هم از نظر طبیعت و هم از نظر منابع طبیعی و انسانی سرشار است. وقتی در مورد منابع ایران حرف می زنیم از رتبه زیر 10 در دنیا حرف می زنیم و خوشبختانه صندلی خوبی داریم.

وی در پاسخ به اظهارات دانشجویی مبنی بر اینکه تمام کوشش های این دولت تئوری بوده گفت: صبر کنید تا ببینید کوشش های دولت تئوری بوده یا نه. اتفاقا من می خواهم برای شما دانشجویان عملکرد بدهم. مگر یکی از سوالات شما در مورد اقتصاد مقاومتی نبوده؟ خب می خواهم جواب بدهم! حالا ما پیر و خسته و کم حوصله شده ایم شما که جوان هستید صبر کنید...

وی با بیان اینکه بنده به عنوان دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی و وزیر اقتصاد نسبت به عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی جواب می دهم اضافه کرد: برنامه جامعی تهیه شده که بر اساس آن تمام دستگاه ها بدانند برای اجرایی شدن و تحقق کامل سیاست های اقتصاد مقاومتی چه باید انجام دهند. شما یادتان است که ما در سال 91 چقدر گندم وارد کردیم و الان می دانید که در رابطه با گندم چه وضعیتی داریم. چه سیاست هایی باعث شد که از واردات حدود 50 درصدی گندم به خودکفایی و صادرات برسیم؟ شما یادتان است که درآمد اقتصادیاتی ما چقدر بود و الان چقدر است. سهم اقتصادیات ما در بودجه چقدر بود و الان چقدر است؟ اولین جلسه ای که بعد از شروع سال 93 در حضور معاون اول رئیس جمهور داشتیم نگران بودیم که یکی از استان های بحران خیز فقط سه روز ذخیره گندم داشت و امروز به رغم تحریم و فشار ها توانستیم شش ماه و به روایتی نُه ماه ذخیره گندم داشته باشیم و این حاصل اجرای برنامه ای در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی است. سیاست های قیمتی و تعدیلی اعمال شد و بدون اینکه میزان سطح زیر کشت افزایش پیدا کند با افزایش عملکرد در هکتار گندم به خودکفایی رسید.

دژپسند توضیح داد: در مورد اقتصادیات هم درآمد های اقتصادیاتی کشور حدود 35 هزار میلیارد تومان بود که در سال 97، 109 هزار میلیارد تومان درآمد اقتصادیاتی داشته ایم؛ و به واسطه عملکرد خوبی که در یک سال اخیر داشته ایم دولت در لایحه بودجه سال 98 این درآمد را 175 هزار میلیارد تومان پیش بینی نموده است. یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی طرح جامع درآمد های اقتصادیاتی بوده است. برای اولین بار در سال 98، صددرصد اظهارنامه های اقتصادیاتی در محیط الکتریکی انجام گرفت و این یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه برآورد درست و دقیق فرار های اقتصادیاتی 28 هزار و 800 میلیارد تومان است گفت: البته خیلی ها فرار اقتصادیاتی و فرار معوق را با هم اشتباه می گیرند. اقتصادیات تنها موضوعی است که وضع و معافیت آن احتیاجمند تصویب مجلس است یعنی اگر می خواهیم از کسی اقتصادیات بگیریم باید قانونگذار آن را تصویب کند و اگر می خواهیم معاف کنیم باز هم قانون گذار باید تصویب کند، با این وجود اینکه گفته گردد با دستور این و آن معافیت اقتصادی صادر می گردد، اصلا چنین چیزی نیست.

وی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی معاف از اقتصادیات است، اضافه کرد: مناطق محروم ما کلا از معافیت خارج هستند. آیا لغو معافیت مناطق محروم درست است؟ اگر درست است، راه حل ارائه کنید. معافیت اقتصادیاتی آنقدر راحت نیست که ما آن را بالا بیندازیم که ببینیم شیر می آید یا خط! حذف و اضافه معافیت اقتصادیاتی اگر به این سهولتی که بعضی ها آن را به ورد زبان تبدیل نموده اند بود که الان خیلی گل و بلبل بود! من می گفتم باسمۀ تعالی. فردا معافیت اقتصادیاتی ها لغو و بعد عملکرد اقتصادیاتی دژپسند می درخشید و می گفتم به به! دژپسند توانسته این معافیت اقتصادیاتی را داشته باشد. اما چرا این کار را نمی کنم؟ معین نرخ اقتصادیات تابع چند متغیر است. لغو معافیت به منزله وضع اقتصادیات در شرایط موجود است. آیا در شرایط موجودی که داریم می توان گفت معافیت اقتصادیاتی کشاورزی را لغو کنیم.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم تمام ایثارگران که بالای شش ماه در جبهه بوده اند، نویسندگان و هنرمندان را معاف از اقتصادیات نموده اند، اضافه کرد: بحث لغو معایت های اقتصادیاتی را ما مطرح نموده ایم و گفتیم که قانون اقتصادیات مستقیم در دست بازنگری است. یکی از محور های این بازنگری تجدید سازماندهی معافیت اقتصادیاتی است. بروید در جراید بگردید و ببینید که چه کسی موضوع لغو معافیت های اقتصادیاتی را مطرح نموده است.

دژپسند با اشاره به اینکه قانون اقتصادیات های مستقیم در حال بازنگری است و سازمان اقتصادیاتی پیشنهاد آن را داده است، اضافه کرد: در وزارت اقتصاد و امور دارایی یک گروه پژوهشی 25 نفره متشکل از نیرو های اجرایی، بخش خصوصی، اساتید دانشگاه و صاحب نظران مجلس تشکیل شده و در حال نهایی کردن قانون اقتصادیات های مستقیم هستند که پس از نهایی شدن به دولت و مجلس می رود. با این وجود معافیت اقتصادیاتی با اراده و دستور وزیر و یک مقام دولتی لغو نمی گردد، چنان که با دستور یک مقام و دستور یک وزیر ایجاد هم نمی گردد، بلکه مجلس باید آن را تصویب کند. با این وجود شما دانشجویان آن چیزی را که جزو برنامه ماست را از خود ما مطالبه نکنید.

وی اظهار کرد: اگر مقداری در معین نرخ اقتصادیات و حدود و دامنه آن دقت لازم را نداشته باشیم، چه بسا به رکود دامن بزنیم و چه بسا مبادی تامین اقتصادیات را دچار مشکل می کنیم. امام علی (ع) در 1400 سال قبل به مالک می گوید حواست باشد که اگر می خواهی اقتصادیات وضع کنی دقت کنی که پایه های اقتصادیاتی از هم نپاشد و این نکته ظریفی است.

دژپسند با اشاره به اینکه همین الان قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده پیشنهادی دولت در مجلس در حال آنالیز است اضافه کرد: از جمله مواردی که قرار است در مورد آن تصمیم گیری گردد راجع به اقتصادیات مناطق آزاد است. یک دیدگاه در مجلس قائل به این است که معافیت اقتصادیاتی این مناطق حذف گردد و یک دیدگاه هم قائل به این است که مناطق آزاد مجرای جذب منابع از سایر کشور ها به خصوص در شرایط تحریم هستند و باید از این ظرفیت استفاده کنیم؛ بنابراین باید ببینیم که مجلس چه تصمیمی می گیرد.

وی در مورد کارت های اجاره ای و یک ساله اتاق بازرگانی نیز گفت: اتفاقا فعالین ریشه دار بازرگانی کشور هم مخالف کارت های بازرگانی هستند و جالب است که آن ها هم مدعی هستند و پیگیر این هستند که این کارت ها را جمع نمایند. به نظر بنده این کارت ها خیلی خوب در حال جمع شدن هستند. در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی کسانی که عمر کارت آن ها تا قبل از یکسال و نیم نبوده نمی توانستند در این انتخابات شرکت نمایند. در هر حال این موضوع در حال نظارت و پیگیری است و هیچ اتفاقی نمی افتد و خیلی خوب در حال اصلاح کار هستیم.

وی اعلام کرد: وقتی صادرات نفتی تحریم می گردد ما باید به روش های گوناگون تحریم های دشمن را دور بنیم و آن ها را مستأصل کنیم. با این وجود بخش خصوصی باید با توجه به نقش پیش روندگی که دارد به یاری دولت بیاید و تمام منافذ را بشکافد و صادرات را گسترش دهد تا منابع ارزی را به کشور برگرداند.

دژپسند در پاسخ به این سوال که چرا ایران از روسیه وام گرفته است و آیا نمی توانستیم از ذخیره ای که در صندوق توسعه ملی وجود دارد استفاده کنیم اضافه کرد: برای دریافت وام هزینه و فایده می کنیم. از طرفی در برنامه ششم قانونگذار اجازه داده دولت سالی 60 میلیارد دلار از تأمین اقتصادی خارجی استفاده کند. همچنین نرخ وام خیلی پایین تر است و اصلاً با دیگر راه های تامین اقتصادی مثل فاینانس قابل مقایسه نیست. با این وجود دریافت وام راهی است که باید برای بهبود سرمایه گذاری در کشور از آن استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه موجودی صندوق توسعه ملی را برای سرمایه گذاری در کشور احتیاج داریم اضافه کرد: از سال 91 تا الان فقط دو سال نرخ رشد سرمایه گذاری در کشور مثبت بوده و این نشان می دهد که ما باید به سرمایه گذاری بیشتر و با منابع متنوع و متعدد اقدام کنیم. به همین دلیل از روسیه وام گرفتیم.

وی اضافه کرد: درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین یک ریال به خزانه دولت بابت بودجه عمومی واریز نمی گردد و بنده به عنوان وزیر اقتصاد که این وزارتخانه متولی خزانه داری کل کشور است و درآمد و هزینه به وسیله خزانه صورت می گیرد می گویم صددرصد این درآمد صرف یاری حمایتی معیشتی می گردد.

وی با بیان اینکه من شاعر نیستم که بخواهم اینجا حرف های موزون بزنم بنده و باید با عدد و رقم حرف بزنم اضافه کرد: چه کسی گفته وزارت امور اقتصاد و امور دارایی خارج از گود است؟ ما در این یک سال اقدامات مختلفی را در مورد اصلاح قانون اقتصادیات و بانکداری دیجیتال انجام داده ایم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ما هسته اندیشه ورزی را با حضور اساتید تشکیل داده ایم گفت: وزارت اقتصاد برنامه رشد اقتصادی را به دولت فرستاده تا تعیین گردد که در این دو سال باقیمانده از عمر دولت باید چه جهت گیری داشته باشیم.

وی به راه اندازی صندوق رهن و اجاره مسکن برای حمایت از محرومان اشاره نمود و اضافه کرد: وزارت اقتصاد وسط میدان است. دنبال این هستیم که در شرایط تحریم مسائل را به زمین بزنیم. در هر حال وزیر اقتصاد باید تمام همّ و غم خود را بر روی برون رفت از مسائل بگذارد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه بنده از وقتی که آمده ام جلسات کمیته مقابله با تحریم را به طور منظم تشکیل داده ام گفت: ما در حوزه بین الملل کار هایی را در مورد چین نموده ایم که بنا به دلایلی نمی توانم آن ها را بگویم. در هر حال ما مثل بعضی ها که دنبال مناصبی هستند دنبال بزرگنمایی نیستیم و به دنبال کار کردن هستیم.

وی اضافه کرد: دکتر طیب نیا در وزارت اقتصاد انصافاً وسط گود بود و خیلی خوب کار کرد و موثر بود. البته دوره یک ساله و نیم دکتر کرباسیان را قضاوت نمی کنم، چون آن موقع در دولت نبوده ام.

دژپسند در خاتمه جلسه گفت: نگویید که شورای هماهنگی اقتصادی غیرقانونی است، چرا که رهبر معظم انقلاب در اظهار نظری که در مورد سمیه بندی بنزین کردند به تصمیم سران قوه در این شورا استناد کردند. در هر حال فرآیند تصمیم گیری در مورد بنزین یک شبه نبوده است و فرآیندی را طی نموده و در شورای هماهنگی به تصویب رسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وزیر اقتصاد در دانشگاه الزهرا چه گفت؟، لغو معافیت مالیاتی آسان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد در دانشگاه الزهرا چه گفت؟، لغو معافیت مالیاتی آسان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید