قیس الخزعلی از ماموریت الکاظمی برای تشکیل کابینه عراق حمایت کرد

به گزارش وبلاگ ایران 90 به نقل از الغدپرس، قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق امروز پنجشنبه گفت: ما تصمیم گرفتیم که مانعی در راستا تشکیل دولت جدید به ریاست مصطفی الکاظمی نباشیم.

قیس الخزعلی از ماموریت الکاظمی برای تشکیل کابینه عراق حمایت کرد

وی افزود: ما قبلاً شاهد نقض قانون اساسی از سوی کسی که باید حامی قانون اساسی باشد یعنی رئیس جمهوری بودیم در حالی که وی فقط باید فردی که معرفی شده بود را مامور تشکیل کابینه می کرد نه اینکه نامزد معرفی کند و این تخلفی بود که رئیس جمهوری انجام داد.

الخزعلی تاکید کرد: مهمترین دستاورد گروههای شیعی این است که نامزد نخست وزیری را انتخاب کنند و رئیس جمهور با این اقدام خود یکماه فرصت را بر باد داد و این اقدام رئیس جمهوری می توانست که کشور و ثبات آنرا در معرض خطر قرار دهد و عراق را در دست آمریکا قرار دهد تا هرگونه که می خواهد عمل کند.

وی گفت: ائتلاف فتح با موضع شجاعانه خود در مخالفت با نامزد معرفی شده از سوی رئیس جمهوری، طرحی را به شکست کشاندند و اوضاع را به حال عادی برگرداندند و از کشور محافظت کردند.

الخزعلی تاکید کرد: اولویت باقی نگه داشتن دولت کنونی و دادن اختیارات به آن و اعلام شرایط فوق العاده در کشور بود اما اجماع نظر سیاسی و فضای ملی بر انتخاب نامزدی جدید بود و ما تصمیم گرفتیم با توافق همگام شده و آنرا بپذیریم اما به شرط پاینندی به خارج کردن نیروهای بیگانه از عراق و حفظ حشد شعبی. موضع قطعی ما بر خروج نیروهای خارجی از عراق است و تداوم اشغالگری سبب می شود که ما برای خود حق واکنش کامل داشته باشیم.

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق اعلام نمود: وفاداری به خون فرماندهان شهیدی که نیروهای آمریکایی آنها در عراق ترور کردند، اخراج این نیروها از عراق است. سال 2020 سال انقلاب دهه بیست دوم در آزادسازی عراق از اشغال آمریکاست همانطور که انقلاب دهه بیست اول عراق را از اشغال بریطانیا رهانید.

وی خروج نظامیان آمریکایی از برخی پایگاههای را هم استقرار مجدد دانست و علت آنرا عدم توانایی آمریکا در حمایت از نظامیان خود در برابر ضربات مقاومت و نشانه ضعف دانست نه اجرای مصوبه مجلس عراق.

منبع: خبرگزاری مهر

به "قیس الخزعلی از ماموریت الکاظمی برای تشکیل کابینه عراق حمایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیس الخزعلی از ماموریت الکاظمی برای تشکیل کابینه عراق حمایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید