سیاست زدگی در سازمان نظام پرستاری ، لزوم بازگشت اقتدار به این سازمان

رئیس دوره اول و دوم شورایعالی سازمان نظام پرستاری با اشاره به برگزاری پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری گفت: جامعه پرستاری در چهار سال گذشته به قدر کافی از سیاست زدگی؛ تندروی ها و درگیری ها آسیب دیده است و در این دوره باید همه کوشش کنیم که اقتدار، اتحاد و همدلی به سازمان بازگردد و شرایطی ایجاد گردد که همه افراد و گروه های دلسوز و صادق پرستاری بتوانند بطور هدفمند و نتیجه گرا، با قطب نمای نیازها و خواسته های به حق جامعه پرستاری کوشش نمایند.

سیاست زدگی در سازمان نظام پرستاری ، لزوم بازگشت اقتدار به این سازمان

به گزارش خبرنگاران، شمس الدین شمس در این باره اضافه کرد: متاسفانه در انتخابات دوره چهارم، با ورود و سردمداری یک جریان و تشکل سیاسی تندرو به عرصه انتخابات صنفی و حرفه ای پرستاری با ایجاد فضای احساسی، قطبی سازی و سیاست زدگی و انشقاق و چنددستگی؛ عملا سازمانی شکل دادند که به اذعان همه صاحبنظران باعث عقب افتادن عموم پرستاران از خواسته های بر حق صنفی و حرفه ای شان شد؛ به طوریکه در این دوره حتی یک خط قانون در مجلس؛ یا یک جمله مصوبه در دولت و یا عملکرد مثبت دیگری، در حوزه پرستاری توسط نظام پرستاری به تصویب نرسیده است و وضعیت پرستاران امروز به شدت تنزل یافته تر از وضعیت چهار سال قبل است.

این منتخب شورای عالی چهارم با شاره به عملکرد شورا در این دوره گفت: به دلیل طرح مباحث غیر فنی در جلسات شورا که هیچ عایدی جز تفرقه و پراکندگی برای پرستاران نداشت اینجانب بعد از شرکت در چند جلسه از دوره چهارم شورایعالی، دیگر نتوانستم در جلسات شرکت کنم.

این عضو هیات علمی پرستاری گفت: متاسفانه شاهدیم در دوره پنجم هم همان ائتلاف سیاسی که سازمان را در دوره چهارم به یک تشکل سیاسی تنزل داده بود، دوباره در عرصه انتخابات نظام پرستاری ظاهر شده و همان شعارهای چهار سال قبل خود را بیان می نماید و نمی دانم چرا اینگونه تشکل های سیاسی، علیرغم بلوغ فکری پرستاران و با وجود این همه استاد، فارغ التحصیل دانشگاهی، نیروهای بالینی قوی و...ولی بازهم رفتاری غیر حرفه ای، خود را قیم پرستاران می دانند؟

از طرف دیگر اما، ما معتقدیم در این دوره افراد حاذق، دلسوز و صاحب نظر و اندیشه در همه نقاط کشور برای کاندیداتوری در شهرهای خود حضور دارند و برای کاندیداتوری فعال شده اند. پیغام این پرستاران عزیز و کاندیداهای غیر سیاسی و به دور از فضاهای جناحی و سیاست زدگی احساسی، اولا این است که مرکز نشینان بویژه گروه های سیاسی برای ما و به جای ما برنامه نریزند و ثانیا توانمندی های خود را به پرستاران شهرهای خود عرضه نمایند و مقدمات رای آوری یک هیات مدیره دموکراتیک حرفه ای - صنفی را فراهم نموده اند.

وی همچنین گفت: معتقد و امیدواریم که عموم پرستاران انتخاب نماینده بتوانند در فضائی عقلانی، انتخاباتی آزاد و ان شاءلله موفقی داشته باشند.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در بین نیروهای غیر وابسته به باندهای سیاسی تندرو پرستاری اضافه کرد: امیدواریم با روی کار آمدن افراد توانمند غیر وابسته و صاحب نظر بتوانیم با اجماع بر سر مصالح و منافع عمومی و کشوری پرستاران و بویژه دغدغه های معیشتی آنها در فرصت باقیمانده از عمر مجلس که شبیه ترین نهاد به نظام پرستاری است و ماه های پایانی آن با ماه های ابتدایی سازمان جدید همزمان می گردد، در همین سال جاری و ان شاءالله در زمان تصویب قانون بودجه درمجلس، دو جمله قانون؛ اما مفید و راهگشا درحوزه معیشت و رفاه پرستاران برای گروه پرستاری همه بخش های دولتی و غیر دولتی را تصویب کنیم.

وی گفت: تجربه ما نشان می دهد که ما در عمل ثابت نموده ایم که راستا تصویب قانون را خیلی خوب می شناسیم و پرستاران عزیز ما که خسته از انواع درگیری ها می باشند، اکنون احتیاج به برداشتن یک گام بلند در عرصه رفاه و معیشت دارند و پیش احتیاج آن اتحاد بر سر انتخاب افراد کار بلد غیر وابسته به باند و جناح سیاسی است.

وی با اشاره به مسائل ناشی از کمبود پرستار نیز گفت: فقط پیگیری تک بعدی این امر نباید ما را از لزوم ساماندهی وضعیت استخدامی نیروهای شرکتی (انواع شرکت ها) و تبدیل وضعیت آنها غافل کند. بالاخره تاکی باید یک نیروی شرکتی؛ شرکتی بماند؟

وی همچنین گفت: تجربه های ارزشمند سال های متوالی ما، ارتباطات گسترده با مجلس و دولت، داشتن توان کارشناسی همراه با تسلط بر روش استفاده از مطالعات تطبیقی بین المللی پرستاری، تسلط به فنون مذاکره و آداب دیپلماسی اداری وابسته به مقتضیات زمان و شرایط و... از مشخصات ویژه دوستان صاحبنظر و توانمند ما در تمام نقاط کشور است.

شمس گفت: ما مترصدیم در صورتیکه صاحبنظران صنفی - علمی - حرفه ای و غیر سیاسی این دوره انتخاب شوند، به گونه ای عمل کنیم که قوانین دوگانه، همه پرستاران اعم از دولتی، خصوصی، لشگری و تامین اجتماعی و نفت و غیره را پوشش دهد. بنابراین رایزنی های اولیه برای تمهید مقدمات این دو قانون در حال اجرا است و امیدواریم شرایط با همت پرستاران عزیز به گونه ای رقم بخورد که منتخبین آنها در نظام پرستاری دوره پنجم بتوانند این موارد را محقق نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سیاست زدگی در سازمان نظام پرستاری ، لزوم بازگشت اقتدار به این سازمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست زدگی در سازمان نظام پرستاری ، لزوم بازگشت اقتدار به این سازمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید