سقوط آزاد تقاضا در بورس کالا با واقعی شدن قیمت ها

معاملات امروز بورس کالا نشان می دهد که با آزاد شدن سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالای ایران قیمت های کشف گردیده در بورس به قیمت های بازار نزدیک گردیده است.

سقوط آزاد تقاضا در بورس کالا با واقعی شدن قیمت ها

به گزارش خبرنگاران، هفته گذشته، پس از سه ماه انتظارِ فعالان صنایع و کارشناسان اقتصادی، خاتمه وزارت صنعت مصوبه آزاد شدن سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالای ایران را ابلاغ کرد تا قیمت های کشف گردیده در بورس کالا به نرخ های واقعی نزدیک گردیده و از تب تقاضا برای خرید محصول ارزان قیمت کاسته گردد. در این بین برخی افراد که مخالف واقعی شدن قیمت ها به نفع خود و بهره برداری از نرخ های ارزان و اجباری هستند، سعی کردند با تخریب مصوبه کارشناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت مدام از افزایش بی رویه قیمت ها و رقابت شدید گروه فولادی ها با تصمیم جدید وزارت صمت سخن بگویند. اما امروز و در نخستین جلسه معاملاتی محصولات فولادی در بورس کالا مشاهده می کنیم که منطق اقتصادی همواره به وجود آورنده تعادل در اقتصاد بوده و است.

آنالیز معاملات امروز به وضوح نشان می دهد که قیمت های کشف گردیده در بورس کالا به قیمت های بازار نزدیک شد و با نزدیک شدن نرخ های عرضه گردیده در بورس کالا و واقعی شدن قیمت ها، امکان سوء استفاده از بین رفته است. همچنین با وجود آزادسازی سقف رقابت، قیمت های امروز بورس کالا باز هم به کف بازار نرسید و پایین تر از آن معامله شد و این امر نوید تعادل هر چه بیشتر قیمت های فولاد در روزهای آینده را می دهد.

نگاهی به تابلوی معاملات

آنالیز جدول معاملات امروز بورس کالا در گروه فولادی ها بیانگر رقابت منطقی و متعادل مصرف کنندگان در قبال عرضه ها است. همچنین نکته قابل توجه، سقوط حجم تقاضا برای خرید محصولات است که همه این موارد اثرات مطلوب اصلاح دستورالعمل تنظیم بازار فولاد را نشان می دهد.

بر اساس آمار معاملات، امروز سبد میلگرد 12 تا 32-A3 ذوب آهن اصفهان با قیمت پایه 27095 ریال به ازای هر کیلوگرم عرضه شد که در خاتمه با قیمت میانگین خاتمهی 36900 ریال به ازای هر کیلوگرم معادل 36 درصد رقابت معامله شد. تیرآهن این فولادساز نیز از 30535 به 36803 ریال رسید که 21 درصد رقابت داشت.

ورق گرم B فولاد مبارکه نیز از قیمت پایه 28326 به میانگین قیمت خاتمهی 35789 رسید تا با وجود آزادسازی سقف رقابت تنها 26 درصد افزایش یابد. ورق گرم C فولاد مبارکه نیز از 28195 به 33805 ریال به ازای هر کیلوگرم رسید که حدود 20 درصد رشد یافته است. شمش بلوم فولاد خوزستان نیز از قیمت پایه 23937 ریال به 34302 ریال رسید که این محصول نیز معادل 43 درصد رقابت داشته است.

بر اساس معاملات امروز بورس کالا، سبد میلگرد مخلوط پرشین فولاد آریا از 27095 به 35221 ریال رسید که 30 درصد رشد داشت و سبد میلگرد مخلوط مجتمع فولاد خراسان هم از 27095 به 37282 ریال رسید و 38 درصد رقابت داشت.

با همه این تفاسیر، ادعای آن دسته از مخالفان واقعی شدن قیمت ها به بهانه حمایت از فراوری که مدام از رشد افسار گسیخته قیمت فولاد با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت سخن می گفتند، تنها در نخستین روز معاملاتی باطل شد و نه تنها امروز شاهد افزایش قیمت ها در بازار آزاد فولاد نیستیم، بلکه اخبار از کاهش قیمت ها و ادامه این روند حکایت دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سقوط آزاد تقاضا در بورس کالا با واقعی شدن قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط آزاد تقاضا در بورس کالا با واقعی شدن قیمت ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید