روایتی از لجبازی با کرونا در ایران

به گزارش وبلاگ ایران 90، دلم برای ثریا خانم می سوزد. این روز ها هم باید عزادار شوهر، خواهر و دامادش باشد هم به فکر جان خودش. چند روز مانده به عید، کرونا همسرش را گرفت و دو هفته قبل هم خواهر و شوهر خواهرش را. خودش هم از چند روز قبل تب و سرفه و تنگی نفس دارد و از خانه بیرون نمی آید.

روایتی از لجبازی با کرونا در ایران

روزنامه ایران در ادامه نوشت: اکرم یکی از همسایه های ثریا خانم که مثل بقیه همسایه ها از بی توجهی این خانواده و بی خیالی آن ها نگران است، چادرش را روی سرش محکم می کند و می گوید: حکایت زندگی ثریا خانم به اینجا ختم نمی شود. مشکل این است که هیچ کدام از اعضای خانواده به پروتکل های بهداشتی اعتقادی ندارند و انگار مرگ برایشان عادی شده. با وجود اینکه کرونا سه نفر از خانواده و نزدیکان  شان را گرفته، اما حضور در مراسم ختم و رفت و آمدشان قطع نمی شود. هر بار هم چند نفر دیگر مبتلا می شوند.

محمدعلی پسر بزرگ خانواده مرگ را شتری می داند که جلوی در هر خانه ای می خوابد. با همین اعتقاد سفت و محکم می گوید پدرش به دلیل نارسایی تنفسی فوت کرده و نباید برچسب کرونایی به آن ها زده شود: پدرم سال ها درگیر بیماری تنفسی بود و حتی پارسال هم چند روز بیمارستان بستری شد. هر بار دکتر می رفت قرص و شربت برایش تجویز می کردند، اما فایده ای نداشت. گاهی سرفه امانش را می برید. بعد از پیدا شدن سر و کله کرونا کمی احساس نفس تنگی می کرد، ولی برای ما عادی بود.

دکترش توصیه کرد برای درمان چند روزی بیمارستان بستری شود. با وجود اینکه خیلی ها می گفتند الان وقت مناسبی برای بستری شدن در بیمارستان نیست، اما پدرم بستری شد و بعد از چند روز به ما خبر دادند کرونا گرفته و در بخش مراقبت های ویژه بستری شده. پدرم با پای خودش بیمارستان رفت، اما به دلیل اهمال کاری بیمارستان و کادر درمان به کرونا مبتلا شد و چند روز بعد هم فوت کرد.

محمدعلی این حرف ها را برای خیلی ها می زند. تلاش می کند بگوید پدرش کرونا نداشته و در بیمارستان مبتلا شده است. بعد از خاکسپاری پدر به دلیل ممنوعیت برگزاری مراسم ختم در مسجد، اعضای خانواده تصمیم می گیرند این مراسم را در خانه برگزار کنند. خانه ای در جنوب شهر با متراژ 70متر. سر و کله میهمان ها که از شهر های مختلف خودشان را به تهران رسانده بودند پیدا می شود و برای تسلی دادن تنگ هم می نشینند و یکدیگر را در آغوش می گیرند و عزاداری می کنند. رفت و آمد اقوام و استفاده از آسانسور همسایه ها را نگران می کند، اما هرکدام پیش خود می گویند عزادارند و باید مراعات حال شان را کرد.

بعد از چند روز با پیشنهاد تعدادی از همسایه ها مدیر ساختمان یکی از گروه های جهادی محلی را برای ضدعفونی راه پله ها و آسانسور به ساختمان دعوت می کند، اما خانواده مرحوم بشدت مخالفت می کنند و اجازه این کار را نمی دهند. از نظر آن ها این کار نوعی برچسب زدن و بی احترامی تلقی می شود. سهیل یکی دیگر از همسایه هاست که حسابی از بی خیالی این خانواده ناراحت و نگران است: سال هاست که این خانواده را می شناسیم و با آن ها رفت و آمد داریم. آدم های خیلی خوبی هستند، اما اعتقادی به رعایت مسائل بهداشتی ندارند. از وقتی کرونا شیوع پیدا کرد بار ها تذکر دادیم که از رفت و آمدشان کم کنند.

این را بگویم که این خانواده و اقوام شان خیلی اهل میهمانی هستند و هر شب در خانه یکی جمع می شوند. انگار با خودشان لج کرده اند؛ یکسره می گویند کرونا توهم است و ما ماسک نمی زنیم و مطمئن باشید کرونا نمی گیریم. متأسفانه با وجود اینکه هر روز رسانه ها از ابتلا و مرگ تعدادی از شهفرایندان بر اثر کرونا خبر می دهند، اما این خانواده حتی بعد از مرگ خواهر و دامادشان باز هم به همان رویه قبل ادامه می دهند.

بعد از چهلم پدر خانواده این بار ثریا خانم در غم از دست دادن خواهر و شوهر خواهرش عزادار شد. هر دو آن ها در مراسم ختم شوهرش حضور داشتند و از میهمان ها پذیرایی می کردند. دو هفته پس از مراسم علائم کرونا در آن ها نمایان شد.

سهیل از نحوه ابتلای شان به کرونا و مرگ تلخ شان این طور می گوید: آن روز ها با وجود مخالفت همسایه ها این خانواده مراسم ختم پدرشان را در خانه گرفتند و میهمان ها هم از شهرستان و تهران آمدند. بعد از دو هفته فهمیدیم دو نفر دیگرشان مبتلا شده اند. با گذشت دو روز شرایط شان حاد شد و به فاصله یک روز هر دو آن ها فوت کردند. با فوت این بندگان خدا، بازهم همان داستان قبلی تکرار شد. مراسم دفن با حضور انبوه فامیل و ختم و عزاداری در خانه. با این شرایط چند روز آینده چند نفر دیگر از این خانواده و بستگان شان به کرونا مبتلا می شوند.

محمدعلی پسر بزرگ خانواده همچنان اعتقادی به ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی ندارد. می گوید: خاله و شوهر خاله ام 65 سال سن داشتند و طبیعی است که نتوانند در برابر ویروس کرونا مقاومت کنند، اما من جوان هستم و ورزشکار و اگر مبتلا شوم بدنم مقابله می کند. ماسک هم نمی زنم، چون احساس خفگی می کنم و تغییری هم در سبک زندگی ام نداده ام و نمی دهم. به هر حال عمر دست خدا است.

با وجود افزایش آمار فوتی های کرونا به بیش از 19 هزار نفر و فرایند رو به رشد تعداد مبتلا یان به بیش از 300 هزار نفر هنوز هم کسانی هستند که اعتقادی به رعایت پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک ندارند. به اعتقاد دکتر اردشیر گراوند جامعه شناس، این بی توجهی محصول بی دانشی و ناآگاهی بخشی از جامعه است.

او با تأکید بر اینکه نرخ باسوادی در ایران نزدیک به 90 درصد است، می گوید: متأسفانه این باسوادی تبدیل به فرهیختگی نشده است. رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی ریشه تاریخی دارد و خیلی از ما قبل از شیوع کرونا هم اعتقادی به رعایت پروتکل های بهداشتی نداشتیم. به طور مثال بسیاری از ما هیچ وقت دارو هایی را که پزشک تجویز می کند تا آخر مصرف نمی کنیم و به همین دلیل خیلی از ما در خانه دارو های اضافی زیادی داریم درحالی که یک پزشک براساس پروتکل ها دارو تجویز می کند و باید حتی با بهبودی نسبی تا آخر مصرف شوند. باید در این زمینه مثل بستن کمربند ایمنی در خودرو ها آموزش بدهیم تا به یک رفتار تبدیل شود.

وی همچنین اعتقاد دارد خستگی و مبارزه منفی از دیگر عواملی هستند که باعث می شود بعضی از مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند: آن ها با خودشان لج می کنند و آگاهانه پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند. از طرف دیگر بعضی اهل احتمالات هستند و تعداد فوتی ها را در 80 میلیون نفر جمعیت ضرب و تقسیم می کنند و می گویند احتمال اینکه به کرونا مبتلا شویم خیلی کم است درحالی که کرونا هیچ سنخیتی با قانون احتمالات ندارد.

دکتر حسین ابراهیمی مقدم روانشناس نیز دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را در چند بخش تقسیم می کند و می گوید: بعضی ها تصور می کنند سلامت جسم و قوی بودن هیکل و اندام درشت آن ها را از کرونا دور می کند درحالی که فراوان دیده ایم این ویروس به ورزشکاران هم رحم نمی کند. دسته دوم افرادی هستند که دوست دارند مقاومت و جلب توجه کنند. آن ها می خواهند با بقیه تفاوت داشته باشند و از نظر روانشناسی این افراد به اختلال شخصیت نمایشی دچارند.

دسته دیگر کسانی هستند که تحت تأثیر جو حاکم و دوستان و اطرافیان قرار می گیرند و تا زمانی که به شکل عینی مسائل و درد های ابتلا به ویروس کرونا و حتی مرگ عزیزان را خودشان تجربه نکنند حاضر نیستند پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. اصولاً این افراد اهل لجاجت هستند. گاهی با خودشان لج می کنند و گاهی با مردم و دولت. این افراد در مسائل دیگر هم نمی توانند راه چاره درستی برای زندگی شان اتخاذ کنند. باید نسبت به این گروه مراقبت بیشتری داشت، چون آن ها نه تنها باعث ابتلا و مرگ خود می شوند بلکه خیلی از اطرافیان را هم به بیماری مبتلا می کنند و به کام مرگ می کشانند.

منبع: فرارو

به "روایتی از لجبازی با کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی از لجبازی با کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید