رشد کاربران اینترنت در کشور با توسعه زیرساخت ها محقق شد

به گزارش وبلاگ ایران 90، به تازگی وب سایت بین اللملی Internet world stats که آمار مربوط به فعالیت دیجیتال کاربران در دنیا (از جمله تعداد کاربران اینترنت ثابت و همراه، تعداد کاربران شبکه های اجتماعی و...) را در بیش از 200 کشور رصد می نماید، آماری از تعداد کاربران اینترنت از سال 2000 تا 2020 را منتشر نموده است. طبق گزارش این وب سایت کشورمان با 67میلیون و 603هزار کاربر اینترنت و با رشد 27 هزار درصدی در 20سال گذشته در رده شانزدهم دنیا جای گرفته است.

رشد کاربران اینترنت در کشور با توسعه زیرساخت ها محقق شد

در پی اعلام این خبر به سراغ کارشناسان حوزه فاوا رفتیم تا نظر آنها را درباره دلایل رشد کاربران اینترنت جویا شویم

پیشرفت با توسعه زیرساخت

داوود زارعیان کارشناس حوزه فاوا اعتقاد دارد چند عامل مهم مانند توسعه زیرساخت ها، شبکه های اجتماعی و هزینه ارزان نقش مهمی در رشد چشمگیر کاربران اینترنت کشورمان دارد.

زارعیان گفت: در مدت 20 سال، زیرساخت های ارتباطی توسعه یافته است بخصوص که دولت در 8 سال اخیر نسل سوم و چهارم تلفن همراه در کشور را توسعه داد و همین موضوع باعث شد تا ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به بالای عدد 100 برسد. این به این معناست که نه تنها تمام جمعیت کشور دارای سیم کارت ارتباطی هستند، بلکه بعضی افراد بیش از یک سیم کارت در اختیار دارند و به اینترنت متصل می شوند.

وی اضافه نمود: در بخش تلفن ثابت هم تقریباً تمام شهرهای ایران زیرپوششADSL (اینترنت ثابت) قرار دارند و حدود 8 میلیون خانوار و مکان به اینترنت ثابت متصل هستند، بنابراین یکی دیگر از عوامل مهم در توسعه اینترنت و افزایش تعداد کاربران همین اینترنت ثابت است.

این کارشناس فاوا به استقبال مردم از شبکه های اجتماعی نیز اشاره نمود و گفت: از آنجایی که روزنامه ها و رادیو و تلویزیون انحصاری بوده و یکصدایی است، بنابراین بسیاری از اخبار مورد احتیاج مردم در رسانه ها منتشر نمی گردد به همین دلیل مردم به شبکه های اجتماعی علاقه مند شده و به دنبال انتشار اخبار برای اطلاع رسانی به دیگران در این شبکه ها هستند، از این رو به شبکه های اجتماعی روی آورده اند بنابراین با این اقدام کاربران، اینترنت در کشورمان افزایش چشمگیری یافته است.

زارعیان با بیان اینکه هزینه اینترنت نیز در کشورمان ارزان است، اضافه نمود: براساس گزارش هایی که سازمان بین المللی مخابرات منتشر می نماید، ایران در حوزه تلفن ثابت و خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات ارزان ترین کشور دنیاست و هر فرد ایرانی می تواند براحتی یک تا دو دلار برای اینترنت مصرفی خود بپردازد.

وی اعتقاد دارد عوامل دیگری مانند مهارت ایرانی ها در استفاده از شبکه های اجتماعی، افزایش کاربرد خدمات از طریق اینترنت در سال های اخیر و بخصوص در 10 ماه اخیر شیوع بیماری کرونا خود نیز باعث شده با دورکاری، آموزش آنلاین و... استفاده از اینترنت در بین کاربران افزایش یابد.

استقبال از شبکه های اجتماعی

قاسم مجدی کارشناس اینترنت و فضای مجازی نیز اعتقاد دارد زیرساخت های کشور از سال 2000 تا 2020 با سرمایه گذاری هایی که در این حوزه صورت گرفته، توسعه یافته است.

مجدی به راه اندازی اپراتورهای تلفن همراه (همراه اول، رایتل و ایرانسل) در کشور اشاره نمود و به ایران گفت: نه تنها با همکاری بخش خصوصی پوشش تلفن همراه در سراسر کشور به صورت گسترده وجود دارد، بلکه تلفن همراه و تلفن ثابت و به دنبال آن اینترنت تا روستاها هم رفته و این اتفاق به دلیل همان سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ارتباطات در کشور روی داده است.

وی دلیل دیگر رشد کاربران اینترنت در کشورمان را رشد و تحول در دنیای دیجیتال در 20 سال گذشته مطرح نمود و اضافه نمود: با گسترش فناوری در دنیای امروز و بر بستر اینترنت، کسب وکارها و خدمات، آموزش آنلاین و... در بستر دیجیتال شکل گرفته است.

مجدی نیز عامل دیگر افزایش کاربران اینترنت را استقبال مردم از شبکه های اجتماعی مطرح نمود و گفت: شبکه های اجتماعی در بین مردم مقبولیت دارند و بیشتر مردم بخصوص نوجوانان و جوانان کشورمان برای سرگرمی، تجارت، ارتباطات، آموزش و... از آن استفاده می نمایند به همین دلیل با این شاخص هم کاربران اینترنت در کشور رشد پیدا نموده است.

وی اضافه نمود: برای اینکه بتوانیم در این حوزه هم پیشرفت کنیم، باید با داشتن برنامه خوب و مدونی نواقص زیرساختی را رصد و برطرف کنیم تا کسب وکارهای حوزه دیجیتالی در این فضا رشد نمایند و مردم به آنها دسترسی داشته باشند. باید سرمایه گذاری ها در بخش توسعه زیرساخت ها افزایش یابد.

این کارشناس اعتقاد دارد برای اینکه رتبه های بهتری را در گزارش های جهانی از آن خود کنیم و به کشورهایی مانند چین نزدیک شویم، باید با توسعه زیرساخت ها و سرمایه گذاری بیشتر کسب وکارها را به سمت فضای مجازی سوق دهیم. از سوی دیگر باید دولت به عنوان قانونگذار و تنظیم گر ورود کند تا بتوان با برنامه ریزی بهتر و دقیقی و با به روز کردن تکنولوژی و ورود بخش خصوصی، به رتبه های بهتری دست یابیم.

توسعه اینترنت با اینترنت ارزان

علی توسلی دیگر کارشناس اینترنت نیز اعتقاد دارد دولت در این مدت طبق سیاست های خود توسعه اینترنت را در کشور تسهیل نموده و به آن سرعت بخشیده است.

توسلی به ایران گفت: توسعه سریع ارتباطات تلفن همراه در سراسر کشور و ارائه سرویس ارزان اینترنت تلفن همراه از جمله عوامل رشد و توسعه اینترنت و کاربران آن در کشور است. هرچند این سیاست خود نیز باعث شد شبکه های اینترنت ثابت در کشور رشد پیدا نکند، از این رو این خود نیز در آینده کیفیت و سرعت اینترنت را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی اضافه نمود: راه حفظ موقعیت فعلی و رشد آینده آن باید با فرآیند های تکنولوژی جدید ارتباطات(از جمله 5G وVDSL وفیبر نوری) و همچنین حوزه های جدید همراه باشد. از سوی دیگر باید در آینده به چند و چون استفاده از اینترنت در کشور نیز توجه گردد و به گونه ای جهت گیری گردد که میزان استفاده مفید علمی و... بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

توسلی اعتقاد دارد تجارب سایر کشور ها نشان می دهد توسعه ارتباطات نه تنها به بهبود و کاهش هزینه و ایجاد کسب وکارهای جاری یاری نموده، بلکه امکان گسترش آموزش از طریق فضای مجازی را نیز فراهم خواهد نمود چرا که واقعیت این است وقتی زیرساخت مناسبی فراهم باشد و روابط با کشورهای همسایه توسعه یابد، کشورمان به صورت بالقوه امکان تبدیل شدن به هاب منطقه را خواهد داشت.

این کارشناس اینترنت در ادامه گفت: پارامتر های متعدد دیگری نیز در توسعه و رشد کاربران اینترنت کشور مؤثر بوده اند که شاید بتوان به جوان بودن جمعیت ایران در دوره مورد بحث اشاره نمود، چرا که طبق آمار های موجود در دوره 2000 تا 2020 نزدیک به نصف جمعیت کشور را سنین 15 تا حدود 40 سال تشکیل می دهند.

توسلی اضافه نمود: از سوی دیگر میزان تحصیلات را هم می توان از دیگر عوامل مؤثر دانست، چرا که طبق گفته وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (در نشست تخصصی جمعیت و منابع سیزدهمین مجمع جهانی علم و فناوری در شهر کیوتو ژاپن) کشورمان حدود 11 میلیون تحصیلنموده دانشگاهی و حدود 5 میلیون دانشجو دارد و همین عاملی است تا کاربران به سمت استفاده از اینترنت بروند.

وی گفت: فرهنگ ایرانی، فرهنگی با روابط عمومی بالاست و در این راستا از شبکه های اجتماعی بخوبی استفاده می نماید. وجود حجم بالای کاربران کشورمان در این شبکه ها بویژه در تلگرام، نشان از علاقه مردم به ارتباطات دارد. از سوی دیگر نبود یا کمبود در سایر عرصه های سرگرمی و اطلاع رسانی در کشور در مقایسه با دیگر کشور ها، اینترنت را از طریق ای برای سرگرمی کاربران کشورمان تبدیل نموده است.

محمدرضا کریمی دیگر کارشناس اینترنت نیز اعتقاد دارد در کل دو عامل بسیار مهم در رشد کاربران اینترنت کشورمان نقش داشته است که یکی آزاد سازی اینترنت تلفن همراه برای تمام اپراتورها در زمان تصدی محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگری همه گیر شدن استفاده از تلفن همراه هوشمند در کشور است.

کریمی همچنین معتقد است که شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته مصرف اینترنت و کاربران آن را افزایش داده است، از این رو می توان گفت یکی دیگر از دلایل افزایش کاربران اینترنت به علت آموزش آنلاین، دورکاری و ارائه خدمات آنلاین دولت و بخش خصوصی است.

منبع: ایران آنلاین

به "رشد کاربران اینترنت در کشور با توسعه زیرساخت ها محقق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد کاربران اینترنت در کشور با توسعه زیرساخت ها محقق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید