ردپای تاریخ در تپه نقاره چی نهاوند

به گزارش وبلاگ ایران 90، سجاد سیف- نهاوند ـ خبرنگار:کاوش تپه نقاره چی در نهاوند اوایل شهریور امسال به سرپرستی مهدی رهبر، باستان شناس برجسته کشور، شروع شده است.

ردپای تاریخ در تپه نقاره چی نهاوند

این تپه با توجه به ارتباط آن با معبد لائودیسه در منطقه دوخواهران از نظر دوره زمانی که به دوران سلوکی مربوط می گردد، بسیار حائز اهمیت است و به لحاظ باستان شناسی و گردشگری می تواند در توسعه شهرستان نقشی موثر داشته باشد. از دوران یونانیان در ایران آثار مهمی در دست نیست و نتایج این کاوش شهرستان نهاوند را در زمینه گردشگری در سطح بین المللی نیز مطرح می نماید.

  • حدس در 3 منطقه

معاون هیأت کاوش تپه نقاره چی در نهاوند در این باره به وبلاگ ایران 90 می گوید: یک ماه پیش به سرپرستی مهدی رهبر کار کاوش را در تپه شروع کردیم. در 3 منطقه حدس انجام داده ایم که شامل کاوش در ضلع جنوب غربی و غرب تپه است. دلیل انتخاب این محل نتایج حدس هایی است که در قبورتولومولوسی به دست آمده است. تحقیقات و کاوش ها بیانگر این نکته بود که این ضلع از تپه بکرتر از سایر قسمت های آن است و در دوره های قبل به هیچ وجه چنین لایه ای کاوش نشده است.

احمد عرب بیان می نماید: قبر تومولوس مزاری است که متعلق به پادشاه و خانواده پادشاه بوده و اتاقی است که ابتدا روی زمین بنا می شده سپس با توده ای از خاک یا تپه ای از سنگ آن را می پوشاندند. این مزارها را معماران روز می ساختند و نباید با نگاه به ظاهر بیرونی آن فریب خورد، زیرا در درونشان معماری عظیمی دارند. وی ادامه می دهد: وقتی پادشاه یا افرادی از خانواده پادشاه فوت می کردند، اشیا و هدیه های آنها را در اتاق سنگی ساخته شده به همراه جسد دفن می کردند. بلندی تومولوس و زیبایی معماری آن، با توجه به ثروت و قدر و منزلت فرد مرده، متغیر است. آنهایی که ارتفاع بلندتری دارند مربوط به پادشاهان ثروتمند و افراد سرشناس هستند.

  • بازنگری در عرصه و حریم تپه

معاون هیأت کاوش تپه نقاره چی در نهاوند می گوید: نتایج این کاوش با توجه به تاریخ گذاری شهر نهاوند در دوران سلوکی می تواند از لحاظ باستان شناسی و گردشگری حائز اهمیت باشد. عرب یادآور می گردد: گزارش ناصرالدین شاه و برادرش عضه الدوله، حاکم وقت نهاوند، از کاوش تپه نقاره چی و همچنین گزارش دکتر فوریه فرانسوی، طبیب مخصوص ناصرالدین شاه، مبنا و معیار کاوش ماست. با توجه به کشف طاق آجری و سنگ هایی که مربوط به اتاق گورستان است، در دیواره ها و راهرو در حال کاوش هستیم، زیرا این آرامگاه دارای در ورودی و کتیبه بوده است که احتمالا هنگام خاکبرداری به دست کشاورزان و باغداران منطقه تخریب شده و از بین رفته است. وی شرح می دهد: در حال حاضر 70 درصد کار کاوش صورت گرفته و بازنگری در عرصه و حریم تپه در دست اقدام است و به احتمال زیاد تا 3 هفته آینده معین تکلیف می گردد.

  • دستاورد سفر ناصرالدین شاه

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند نیز اظهار می نماید: ناصرالدین شاه در سفر به عراق عجم که از شهرری شروع شد در جهت به بروجرد و نقاط اطراف آن، به حسین آباد نهاوند، سراب گاماساب، شـهر نهاونـد، بابارستم، سراب کیان، وسج، فرسفج و تویسرکان و اطراف آن سفر کرد. از میان نقاط یادشده آنچه مورد اهمیت است شهر نهاوند و نقاط اطراف آن است. اطلاعات ارائه شده از سوی ناصرالدین شاه و محمدحسن خان اعتمادالسلطنه در خاطراتشان از سفر به نهاوند می توانـد از مجهولات این تپه باستانی پرده بردارد. محسن جانجان می افزاید: ناصرالدین شاه روز چهارشنبه یازدهم ذی الحجه سال 1309 قمری خاطرات خود را از سفر به سـراب گاماساب و دیدن از شهر نهاوند و قلعه یزدگرد شروع نموده است. بازدید ناصرالدین شاه از شهر نهاوند نه تنها گوشه هایی از تاریخ و حیات اجتمـاعی نهاوند را مـنعکس می نماید، بلکه در بازدید از باغ های نهاوند به تپه نقاره چی می رسد. این تپه در جنوب شهر نهاوند قرار گرفته است و ظاهراً در زمان صفویه یک بار حفاری شده است، اما درباره قدمت و ارزش باستانی اش چیزی به دست نمی آید و مجهول می ماند به همین دلیل ناصرالدین شاه دستور کاوش مجدد می دهد.

  • کشف آرامگاه تومولوسی

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند در ادامه می گوید: ناصرالدین شاه در گزارشی که در خاطراتش آورده است می نویسد این تپه یک قبر تومولوسی است و سبک و آیین تدفین مربوط به یونانیان در شهر نهاوند است. در آن یک تابوت سنگی دیده شده است که پس از کاوش و مشاهده آن را به جای خود برمی گردانند. این تپه و آرامگاه مربوط به دوران سلوکیان است و به احتمال فراوان به یکی از بزرگان سلسله یا مندموس، والی نهاوند در دوران سلوکیان، تعلق دارد که در این قسمت به خاک سپرده شده است. کاوش این تپه می تواند با معبد لائودیسه در منطقه دوخواهران ارتباط بسیاری داشته باشد.

  • انواع تپه های باستانی

تپه های باستانی از نظر معماری کهن در 3 گروه گورتپه ها (تومولوس)، شهرتپه ها (سکونتگاه) و دژتپه ها (قلعه) قرار می گیرند که در اصطلاح به آن تپه مصنوعی یا تپه دست ساز می گویند. در شهرستان نهاوند، به دلیل سابقه تاریخی و تمدن، انواع این تپه ها قابل مشاهده است مثلا می توان از قلعه یزدگرد، تپه گیان، تپه باباقاسم و تپه نقاره چی نام برد. تپه نقاره چی در 3 کیلومتری جنوب شهر نهاوند واقع در کوچه باغ ها از نوع تومولوس یا گورتپه است که نوعی تپه باستانی مصنوعی محسوب می گردد. در این نوع تپه ها، معماران کهن با استفاده از لایه های مختلف خاک و سنگ مقبره پادشاهان را ساخته اند. تومولوس ها در اصل نوعی آیین تدفین است که از نظر ارتفاع (9-36 متر)، مقام مفرد و مقدار اشیای عتیقه درون آن با دیگر تدفین ها متفاوت است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ردپای تاریخ در تپه نقاره چی نهاوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای تاریخ در تپه نقاره چی نهاوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید