جرم دندان، از پیشگیری تا درمان

به گزارش وبلاگ ایران 90، جرم ها رسوبات سخت روی دندان است و دامنه تغییرات رنگ آن از زرد به قهوه ای است. زمانی که بهداشت نامناسب باشد، جرم دندانی از پلاک (یک ماده نرم که روی دندان انباشته می گردد) تشکیل می گردد. پلاک ها از بی شماری باکتری ها و مواد غذایی که در بزاق به صورت معلق هستند تشکیل شده اند و به تدریج سفت می شوند. این پلاک

جرم دندان، از پیشگیری تا درمان

جرم دندان، از پیشگیری تا درمان

ترجمه: دکتر انوشه شریف

جرم ها رسوبات سخت روی دندان است و دامنه تغییرات رنگ آن از زرد به قهوه ای است. زمانی که بهداشت نامناسب باشد، جرم دندانی از پلاک (یک ماده نرم که روی دندان انباشته می گردد) تشکیل می گردد. پلاک ها از بی شماری باکتری ها و مواد غذایی که در بزاق به صورت معلق هستند تشکیل شده اند و به تدریج سفت می شوند. این پلاک سخت را جرم دندانی یا کلکولوس می نامند.

ما نمی توانیم به تنهایی با مسواک زدن ونخ دندان جرم دندان را از بین ببریم. دندانپزشک یا متخصص بهداشت باید با وسایل دستی آنها را بر طرف نمایند و هم فرایند بیماری را متوقف سازند. اگرچه پلاک وجرم دندانی دارای خصوصیات متعددی هستند و یک وابستگی بین آنها وجود دارد. سیستم کوچکی از موجودات ریز میکروسکوپی میزبان دلیل بیماری التهابی لثه و بافت های اطراف می شوند و از طریق مسواک زدن از سطوح دندان برداشته می شوند.

امکان دارد که دهان دارای پلاک میکروبی باشد اما دهان نمی تواند جرم دندانی داشته باشد. کلکلوس از طریق رسوبات نمک های معدنی که در پلاک هستند تشکیل می گردد. آنها سخت و محکم به سطوح دندان چسبیده و به وسیله مسواک زدن برداشته نمی شوند. چنانکه کلکلوس به صورت یک نقطه کانونی برای انباشته شدن پلاک میکروبی عمل می نماید و این پلاک کاملا باید برداشته شوند. هر دو، پلاک و جرم دندان نقش به سزایی در بیماری های لثه ایفا می نمایند.

اگر لثه دندان تحلیل رود و یا عقب نشینی کند نتیجه آن بیماری لثه است. به فضای غیرطبیعی که بین دندان و لثه تشکیل می گردد پاکت می گویند. (کیسه یا حفره) پلاک وجرم دندان این فضای غیرطبیعی را پر می نماید تا انتها استخوان نگاهدارنده دندان تخریب می گردد.

پشت دندان جلویی، بیشتر جرم می گیرد. جرم دندان در نواحی گوناگون از دهان تشکیل می گردد. رسوبات جرم بالای لثه روی سطح دندان نزدیک به زبان در فک پایین دندان های پیشین مرکزی و کناری و روی سطح های گونه در فک بالا در دندان های آسیاهای کوچک وبزرگ دیده شده است. رسوبات جرم دندان زیر لثه زیر سطح های ریشه و لبه لثه و به طور عمیق در داخل شیار لثه پیشروی می نماید و موجب انهدام بافت های نگاهدارنده می گردد که به آن پریودنتال پاکت می گویند. کمی بعد سطح سمان های زیر لثه ناهموار می گردد و به آن اجازه می دهد که ماده نرم و یا سفتی که روی سطح دندان ایجاد می گردد در داخل سیمان تشکیل گردد و در زیر لثه بچسبد و خیلی سفت و محکم می گردد و هم با مشکل درمی آید. کلکلوس زیر لثه در رادیوگرافی هم دیده شده است و برای تشخیص آن احتیاج به وسایل داریم که اندازه جرم موجود را ارزیابی کنیم. اندازه شکل گیری جرم از فردی به فرد دیگر فرق دارد اما بعضی از عوامل هم می تواند اندازه جرم را بالا ببرد که در پایین به آنها اشاره شده است.

روش های جراحی وغیرجراحی برداشتن جرم

برای برداشتن جرم روش های جراحی و غیرجراحی وجود دارد. شیوه جراحی به صورت زیر است:

بافت ضخیم را کاملا بلند می کنیم تا سطوح ریشه نمایان گردد و دسترسی مستقیم به آنها داشته باشیم وروش غیر جراحی دسترسی به سطوح ریشه ازطریق پریودنتال پاکت است. کارایی برداشتن پلاک و کلکولوس زیر لثه با استفاده از روش غیرجراحی محدود است. شیوه ها برای برداشتن جرم شامل موارد زیر هستند:

1. عمل برداشتن سنگ یا رسوبات از سطح از طریق ابزار:

از طریق ابزار، پلاک و جرم و لکه های رنگی را از سطوح ریشه دندان در می آوریم.

2. صاف کردن ریشه وبرداشتن بافت مرده

برداشتن رسوبات موضعی روی سمان دندان یا سطح عاجی که ناهموار شده است و به حالت خشن در آمده است و هم به این وسیله جرم و میکروب ها برداشته می گردد.

3. شستشو: درآوردن بافت های مرده که به لثه و بافت های اطراف دندان چسبیده است.

این روش درآوردن پلاک و رسوبات جرم دندان هر دو هم بالای لثه و زیر لثه را هم شامل می گردد.

4. پیشگیری از بیماری: یک روش پیشگیری است که شامل برداشتن تحریکات موضعی لثه و در آوردن بافت های مرده و رسوبات آهکی دندان و برداشتن پلاک است.

بزاق های جرم ساز

این عوامل در تشکیل جرم دخیل هستند:

1. بالا رفتن pH بزاق

2. بالا رفتن غلظت کلسیم بزاق

3. بالا رفتن پروتئین میکروبی وغلظت مایعات

4. بالا رفتن ترشحات غلظت پروتئین و اوره درغده زیر فک پایین

5. پایین رفتن عوامل باز دارنده در فرد

6. بالا رفتن کلی سطح مایعات در بزاق

برای پیشگیری و درمان کلکولوس راه های متعددی وجود دارد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "جرم دندان، از پیشگیری تا درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرم دندان، از پیشگیری تا درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید