توافق میان فعالان زنجیره فولاد بهترین راه برای توسعه این زنجیره است

به گزارش وبلاگ ایران 90، تازه ترین نشست کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با حضور فعالان معدنی و نمایندگان تشکل های تخصصی از جمله خانه معدن، انجمن سنگ، انجمن فولاد، انجمن سرب و روی و اتحادیه فراوری کنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، نمایندگان اتاق های استان ها و نماینده مرکز پژوهش های مجلس برگزار و در جریان این نشست، اصلاح قانون معادن و زنجیره آهن و فولاد آنالیز شد.

توافق میان فعالان زنجیره فولاد بهترین راه برای توسعه این زنجیره است

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در این جلسه گفت: تشکل های معدنی در جلسات تخصصی موضع خوبی در قبال اصلاحات پیشنهادی قانون معادن که در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در حال آنالیز است گرفتند و برای تغییر درج این اصلاحات پیشنهادی به شکلی که به بخش معدن یاری کند، توافقاتی اجرا شده است اما متاسفانه خروجی تغییرات با آنچه توافق کردیم متفاوت است.

او اضافه کرد: یکی از بندهای عجیب این اصلاحات پیشنهادی در مورد انجام اکتشاف هم زمان با بهره برداری توسط افرادی به غیر از بهره بردار است. مگر می گردد در یک سایت در حال کار، دو گروه بدون ارتباط با هم در حال کار باشند؟ از سوی دیگر بسیاری از اکتشافات در حین برداشت اتفاق می افتد و این موضوع جزیی از ذات کار معدن کاری در تمام جهان است.

شکوری با بیان این که قانون فعلی معادن نیز به درستی اجرا نمی گردد، گفت: همین قانون فعلی هم می تواند بسیاری از مسایل و مسائل معدن کاری مانند اختلاط ماده معدنی یا موضوع پرتوزا بودن را حل نماید.

در ادامه، سجاد غرقی نائب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در مورد شرایط زنجیره آهن و فولاد گفت: بهترین راه برای ایجاد توسعه متوازن در زنجیره فولاد، توافق میان فعالان سراسر زنجیره بود. به همین دلیل هم اتاق ایران با همکاری دو کمیسیون معادن و صنایع معدنی و اقتصاد کلان نسبت به برگزاری جلسه های مشترک میان تشکل های تخصصی اقدام کرد، اما متاسفانه توافقی حاصل نشد.

او اضافه کرد: پس از این موضوع دولت بحث شیوه نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد را تصویب کرد که به نظر می رسد کلیات آن قابل دفاع است؛ چرا که قیمت گذاری از حالت دستوری خارج شده و محصولات سراسر زنجیره ملزم به عرضه در بورس شدند. اما هنوز این شیوه نامه به صورت کامل اجرا نشده و اگر بخشی را مستثنی کنیم، قطعا در کل زنجیره دچار اشکال می شویم.

غرقی ادامه داد: قیمت کنسانتره سنگ آهن حدود 188 دلار است که اگر هزینه های دریایی و حمل و نقل را کم کنیم، قیمت منطقی سنگ آهن در داخل کشور باید حدود 145 دلار باشد. این در حالی است که با فرمول قیمت گذاری دولت براساس 16 درصد شمش فولاد خوزستان، این قیمت حدود 62 دلار است که فاصله زیادی با قیمت های واقعی دارد.

در این نشست، نماینده انجمن فولاد نیز برای برگزاری مجدد جلسات مشترک و دستیابی به یک توافق همه جانبه اعلام آمادگی کرد و در خاتمه مقرر شد مذاکرات تشکل های تخصصی برای انجام اصلاحات لازم در قانون معادن و تاکید بر استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش های مجلس در جهت جلوگیری از تصویب قوانین مخل کسب و کار حوزه معدن مورد توجه قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "توافق میان فعالان زنجیره فولاد بهترین راه برای توسعه این زنجیره است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق میان فعالان زنجیره فولاد بهترین راه برای توسعه این زنجیره است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید