ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را بیان کرد

به گزارش وبلاگ ایران 90، رییس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (آدینه) قطع خواهد نمود.

ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را بیان کرد

به گزارش وبلاگ ایران 90، به نقل از فاکس نیوز، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خاطرنشان کرد: امروز اینجا هستم تا درباره روابطمان با چین و چندین مورد از تدابیر جدید برای حفاظت از امنیت و آبادانی آمریکا صحبت کنم. الگوی سوءرفتار چین شناخته شده است. به مدت چندین دهه آنها طوری سر آمریکا که کلاه گذشته اند که هیچ کس تا پیش از این چنین ننموده است.

او در ادامه نسبت به از دست رفتن هزاران میلیارد دلار در تعاملات با چین به ویژه در دوره دولت قبلی انتقاد کرد.

ترامپ اظهار کرد: چین همچنین به طور غیرقانونی در اقیانوس آرام ادعای مالکیت نموده و آزادی عبور و مرور و تجارت بین المللی را تهدید نموده است. آنها تعهد خود به دنیا در مورد حصول اطمینان از استقلال هنگ کنگ را زیر پا گذاشتند.

او ادامه داد: آمریکا خواستار روابط باز و سازنده با چین است اما دستیابی به چنین روابطی ما را ملزم می سازد که از منافع ملی خود به طور جدی دفاع کنیم. دولت چین به طور مستمر تعهدات خود را در قبال ما و بسیاری از کشورهای دیگر نقض نموده است. این واقعیت های معین، قابل چشم پوشی یا کنار گذاشتن نیست.

رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد: دنیا اکنون دچار رنجی است که نتیجه شرارت دولت چین است. لاپوشانی چین در قبال ویروس ووهان اجازه داد که بیماری در سراسر دنیا پخش شده و یک همه گیری دنیای رقم زند که به قیمت جان 100 هزار آمریکایی و بیش از یک میلیون کشته در سراسر دنیا تمام شده است. مقام های چین پس از آن که برای نخستین بار از این ویروس آگاه شدند، تعهدات گزارش دهی به سازمان بهداشت دنیای را نادیده گرفتند و این سازمان را تحت فشار قرار دادند تا دنیا را گمراه کند.

او گفت: جان های بی شماری گرفته شده و دشواری اقتصادی شدیدی در سراسر دنیا دامن گیر شده است. آنها به طور جدی علیه اقدام من به بستن زودهنگام مرزها روی چین توصیه کردند اما من این کار را کردم و ثابت شد که صد درصد درست بوده است.

ترامپ ادامه داد: چین کنترل کامل روی سازمان بهداشت دنیای دارد و این به رغم آن است که سالانه تنها 40 میلیون دلار به این سازمان می دهد و این عدد قابل مقایسه است با مبلغی که آمریکا به این سازمان می دهد که تقریباً سالانه 450 میلیون دلار است

رییس جمهوری آمریکا افزود: ما جزئیات اصلاحاتی را تبیین نموده ایم که سازمان بهداشت دنیای باید اعمال کند و با آنها مستقیماً مشارکت داشتیم اما آنها از اقدام سر باز زدند. از آنجا که آنها از انجام اصلاحات خواسته شده و بسیار مورد احتیاج بازماندند، ما از امروز روابط با سازمان بهداشت دنیای را قطع خواهیم کرد و منابع اقتصادی مربوطه را به سایر احتیاجهای ضروری بهداشت عمومی دنیای شایسته و فراگیر اختصاص خواهیم داد.

ترامپ توضیح داد: دنیا، پاسخ های چین را درباره ویروس می خواهد. باید شفافیت داشته باشیم.

رییس جمهوری آمریکا ضمن تراژدی خواندن قانون جدید امنیتی چین برای هنگ کنگ، گفت، ایالات متحده در واکنش به این تصمیم پکن، امتیازات تجاری و مسافرتی را که برای هنگ کنگ به عنوان یک منطقه نیمه مختار لحاظ نموده بود، لغو می نماید.

چین که هرگونه انتقاد خارجی مرتبط با هنگ کنگ را دخالت در امور داخلی خود می داند، از کشورهای غربی خواسته از مداخله در امور هنگ کنگ پرهیز نمایند.

ترامپ چین را متهم کرد که سیاست یک کشور-دو نظام را که پیش تر از آن به عنوان دکترین خود درباره هنگ کنگ معرفی نموده بود، اکنون با سیاست یک کشور، یک نظام جایگزین نموده و این به نظر رئیس جمهوری آمریکا یک تراژدی برای هنگ کنگ است.

در میان اقداماتی که دولت آمریکا برای واکنش به قانون امنیتی جدید چین درباره هنگ کنگ در نظر گرفته، ترامپ به تعلیق ویزای شهروندان چینی اشاره نمود که ممکن است از سوی آمریکا خطر امنیتی بالقوه برای ایالات متحده محسوب شوند.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را بیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را بیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید