بیوگرافی همایون شهنواز کارگردان سریال دلیران تنگستان

به گزارش وبلاگ ایران 90، همایون شهنواز یکی از نویسندگان و کارگردانان ایرانی است که در 22 مرداد 1317 به جهان آمد و آثاری، چون سریال تلویزیونی دلیران تنگستان، روز های به یادماندنی و فیلم سینمایی شاه خاموش را در کارنامه خود دارد. وی در 5 اسفند 1396 بخاطر نشت گاز و آتش سوزی منزلش دچار سوختگی 80 درصد شد و به علت سوختگی شدید در 16 اسفندماه 1396 فوت کرد.

بیوگرافی همایون شهنواز کارگردان سریال دلیران تنگستان

همایون شهنواز یکی از نویسندگان و کارگردانان ایرانی است که در 22 مرداد 1317 به جهان آمد و آثاری چون سریال تلویزیونی دلیران تنگستان، روزهای به یادماندنی و فیلم سینمایی شاه خاموش را در کارنامه خود دارد. وی بیشتر به خاطر ساخت مجموعه دلیران تنگستان در سال 1350 به شهرت رسید.

ساخت سریال دلیران تنگستان

سریال دلیران تنگستان دربارهٔ تاریخ مبارزان رئیس علی دلواری، تنگستان، دشتی، دشتستان و بوشهر در جنوب ایران در مقابل امپراتوری بریتانیا است.

از راست به چپ همایون شهنواز، فرهنگ معیری، کاوه منجری در نقش احمد خان تنگستانی

دلیران تنگستان، مجموعه ای تلویزیونی است دربارهٔ تاریخ مبارزان رئیس علی دلواری، تنگستان، دشتی، دشتستان و بوشهر در جنوب ایران در مقابل امپراتوری بریتانیا است و این سریال در 14 قسمت و در طول دو سال از 1352-1350 به کارگردانی همایون شهنواز و تهیه کنندگی ملک ساسان ویسی ساخته شد و نخستین بار، در اسفندماه 1353 از تلویزیون ملی ایران به نمایش درآمد و پخش آن تا بهار 1354 ادامه داشت. مجموعه تلویزیونی دلیران تنگستان برداشت آزادی بود از کتاب دلیران تنگستانی محمدحسین رکن زاده آدمیت. البته جدا از این برداشت آزاد، همایون شهنواز برای ساخت این اثر از 11 کتاب ترجمه شده، 7 کتاب ترجمه نشده و روزنامه های حبل المتین، عصر جدید و همچنین از 110 فقره سند و 1800 قطعه عکس و یادداشت های رهبران و بازماندگان جنبش تنگستان به عنوان منابع اصلی استفاده کرد. این سریال دو بخش تاریخی را تحت پوشش قرارمی دهد؛ ابتدا به دوره کوتاه مبارزات احمد تنگستانی و چند سال بعد، به ادامه دهنده راه او، رئیس علی دلواری می پردازد.

در این سریال محمود جوهری، منوچهر فرید، اسماعیل داورفر، نعمت الله گرجی، ولی شیراندامی، عنایت الله شفیعی، مستانه جزایری، شهروز رامتین و ... به ایفای نقش پرداختند.

سکونت در کانادا

همایون شهنواز و خانواده اش مدت هاست که در کشور کانادا اقامت دارند و مقیم این کشور هستند و خود ایشان مدام بین کانادا و ایران در حال رفت و آمد بودند و در آخرین سفر خود به ایران پیگیر ساخت فیلم هایش و دریافت حق وحقوق پرداخت نشده اش از سازمان صداوسیما بوده است.

انفجار و آتش سوزی منزل همایون شهنواز

در روز شنبه 5 اسفندماه 1396 منزل همایون شهنواز به علت نشت گاز دچار انفجار و آتش سوزی شد. محمد ولی زاده، روزنامه نگار و دوست قدیمی وی در گفت وگویی با ایسنا ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: روز شنبه (پنجم اسفندماه) ایشان در منزلشان در خیابان ولی عصر تهران (چهارراه پارک وی) دچار حادثه شدند. ظاهراً علت این حادثه نشت گاز بوده و اتاق دچار انفجار شده است.

ابعاد حادثه به گونه ای بوده که پنجره طبقه چهارم به کوچه پرت شده و ازآنجایی که فرد دیگری در منزل نبوده، پس از آنکه همسایه ها متوجه شدند، با آتش نشانی تماس گرفته و ایشان به بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری منتقل شده است.

شرایط سوختگی همایون شهنواز

شهنواز که به علت آتش سوزی منزلش دچار سوختگی 80 درصد شده بود در اسفندماه 1396 تحت جراحی نهاده شد و حال او تا بعد از عمل و حتی تا غروب خوب بود و پزشکان هم رضایت داشتند به طوری که طبق گفته پزشکان حتی مواردی که مربوط به عفونت های اولیه بود برطرف شده بود با این وجود به دلیل ابتلای این کارگردان به بیماری دیابت کار پزشکان مقداری سخت شده است.

قرار بود شهنواز برای جراحی به بیمارستانی در آلمان منتقل گردد که محمد ولی زاده بیان نمود: ما با یک شرکت هواپیمایی برای انتقال او به بیمارستانی در آلمان صحبت کرده بودیم اما به دلیل تحریم ها، سوخت این هواپیما تأمین نشد و ما مجبور شدیم رضایت دهیم تا این عمل در بیمارستان شهید مطهری انجام گردد که البته عمل رضایت بخش و حال وی خوب بود.

در دوران بستری بودن همایون شهنواز در بیمارستان جمعی از اهالی سینما و صداوسیما و همچنین معاون وزیر بهداشت به عیادت وی رفتند.

فوت همایون شهنواز

شرایط جسمی همایون شهنواز پس از عمل جراحی حادتر شد و در 15 اسفندماه ایست قلبی داشت که احیا شد. او تا شب قبل از فوتش هم شرایط مناسبی نداشت و درنهایت متأسفانه به دلیل شدت سوختگی در تاریخ چهارشنبه 16 اسفندماه 1396 درگذشت.

عوامل مجله وبلاگ ایران 90 ضایعه درگذشت همایون شهنواز را به خانواده وی تسلیت عرض کرده و برای آن عزیر علو درجات الهی را مسئلت می داریم.

روحش شاد

مجله وبلاگ ایران 90

منبع: ستاره

به "بیوگرافی همایون شهنواز کارگردان سریال دلیران تنگستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی همایون شهنواز کارگردان سریال دلیران تنگستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید