ایران نقش مؤثری در قانونگذاری فضای مجازی ندارد، حذف اپ های ایرانی

به گزارش وبلاگ ایران 90 به نقل از مرکز ملی فضای مجازی کشور، سید ابوالحسن فیروزآبادی در بیست و هفتمین کنفرانس مهندسی برق ایران در دانشگاه یزد گفت: در عصر فضای مجازی در کنار بخش خصوصی و تشکل های غیر انتفاعی و مردم نهاد باید تشکل های نخبگانی برای حفظ اقتدار ملی، فعال باشند.

ایران نقش مؤثری در قانونگذاری فضای مجازی ندارد، حذف اپ های ایرانی

وی با اشاره به این که از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دانشگاه ها هستند، گفت: دانشگاه ها در ایران کارخانه فراوری بیکاران و صادر نماینده نوابغ فکری به محیط اقتصاد دیجیتال جهانی نیستند، بلکه باید نوابغ ما در سطح جهانی برای کشور نقش داشته و با بهره مندی از نظام شبکه ای فضای مجازی که گروه های پنهان هم یکدیگر را یافته و تکثر می یابند دانشمندان ایرانی نیز با همگرایی، در مؤسسه های استاندارد گذاری جهان در حوزه فضای مجازی بازیگری نمایند.

فیروزآبادی تاکید نمود: دهها اتحادیه فنی در جهان در حال فراوری علم، مقررات گذاری و ایجاد هنجار برای سبک زندگی جدید است اما هنوز نظام دانشگاهی و به خصوص دانشگاه های فنی در کشور برای هنجاری ساز و ایجاد سبک زندگی ایرانی به اجماع نرسیده اند.

وی با بیان این که در کنسرسیوم های این حوزه در جهان که بخش های خصوصی آن را رهبری می نماید ایران عضویت فعال ندارد، اضافه نمود: به دلیل این نقصان شرکت اپل و به تازگی گوگل به حریم خصوصی ایرانی ها تجاوز نموده و با وجود این که همه ما زمان خرید تلفن های همراه هوشمند خود هزینه های پتنت، لایسنس و امثالهم را پرداخت کردید، اما برنامه های ایرانی را بدون اجازه حذف می نماید.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: حفظ کیان ملی، امروز صرفاً بر عهده حکومت ها نیست بلکه در عصر جدید به دلیل حضور بازیگرانی جدید که خارج از حکومت ها بسیار قدرتمند تر بوده و بیش از کشورهای همسایه بر سیاست های یک کشور تأثیر دارند باید بخش خصوصی، نخبگان و تشکل های مردمی هویت ملی را اثبات نموده و از حریم آن دفاع نمایند.

فیروزآبادی با بیان این که پایه عصر فضای مجازی دانش بنیانی بوده و شکل آن شبکه ای است، گفت: به دلیل خصلت های این عصر تحولات در این دوره با شتاب بیشتری نسبت به دوره های پیشین اجرا شده و فضای مجازی مباحث حوزه مالی، سیاسی و اجتماعی دوره صنعتی را بسط داده و اقتصاد و علوم فنی در آن جنبه اجتماعی و شبکه ای شدن پیدا کردند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور اضافه نمود: نوعی جدیدی از سرمایه داری که از آن تعبیر به سرمایه داری شرکتی می نمایند، در این فضا شکل گرفته که مبتنی بر دانش بنیانی و نوآوری است که در یک چالش اعلام نشده با نظام های آموزشی است و در حوزه علمی رهبری و هژمونی را تصاحب نموده و نوعی مالکیت علمی و حکمرانی جهانی خلق نموده است که در آن شرکت ها به عنوان بازیگران جدید در تصمیم گیری جهانی مشارکت دارند.

وی با بیان این که در نظام های قانون گذاری کشورها که تحت تأثیر توسعه تکنولوژی و اقتصاد دیجیتال هستند شاهد روش های جدید مقررات گذاری، قانون گذاری و استاندارد گذاری هستیم، گفت: در این تحول متأسفانه ایران نقش مؤثری ندارد که البته بخشی از این تحول، الزام عصری است و باید تبعیت کرد اما بخشی مدیریت شده و بر اساس منافع شرکت ها است که اگر بخش خصوصی ما که امروز جزو شاخص های اصلی اقتدار ملی است در این حوزه فعال نگردد و ما فقط مصرف نماینده در این حوزه باشیم، در این تحول عقب خواهیم ماند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه نمود: باید در کشور نیز چنین تشکل های نخبگانی شکل بگیرد به طوری که استاندارد گذاری ها با توجه به هنجارهای ملی و مذهبی اجرا شده و سبک زندگی ایرانی - اسلامی حفظ گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران نقش مؤثری در قانونگذاری فضای مجازی ندارد، حذف اپ های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران نقش مؤثری در قانونگذاری فضای مجازی ندارد، حذف اپ های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید