اهدای جایزه صلح به فیلمساز مطرح در جشنواره جهانی فجر

به گزارش وبلاگ ایران 90، ریتی پان کارگردان مشهور کامبوجی که در فیلم اول پدرم را کشتند با آنجلینا جولی همکاری کرد، برای دریافت جایزه صلح در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور پیدا می نماید.

اهدای جایزه صلح به فیلمساز مطرح در جشنواره جهانی فجر

به گزارش وبلاگ ایران 90 به نقل از ستاد خبری سی وششمین جشنواره دنیای فیلم فجر، ریتی پان کارگردان و تهیه کننده 53 ساله کامبوجی که جزو تحسین شده ترین مستندسازان سینمای دنیا و شناخته شده ترین کارگردان سینمای کامبوج است، به منظور دریافت جایزه صلح در سی و ششمین جشنواره دنیای فیلم فجر حضور می یابد.

این کارگردان کامبوجی به دلیل ساخت فیلم هایی که به نسل کشی خمرهای سرخ در کامبوج پرداخته است به شهرت دنیای رسید. او در بیشتر فیلم های خود ضرورت صلح در دنیا را مورد توجه قرار داده است.

ریتی پان متولد 18 آوریل 1964 در پنوم پن در کامبوج است. پدر او مدتی معاون وزارت آموزش، سناتور، معلم مدرسه و بازرس مدارس ابتدایی بود. خانواده پان در سال 1975 توسط رژیم خمرهای سرخ از پایتخت کامبوج بیرون رانده و سختی های زیادی را متحمل شدند. پان پس از آن که شاهد رنج والدین، مرگ خویشاوندان از سوءتغذیه یا بیگاری شد، در 1979 به تایلند گریخت و مدتی در اردوگاه پناه جویان زندگی کرد.

او سپس به شهر پاریس در فرانسه کوچ کرد و در حالی که در یک مدرسه فنی حرفه ای مشغول یادگرفتن فن نجاری بود به سینما علاقه مند شد. پان سپس از موسسه مطالعات سینمایی دانش آموخته شد و به کامبوج بازگشت، اما محل اصلی زندگی او پاریس است.

ایستگاه 2 (1989) نخستین فیلم مستند پان با موضوع پناه جویان کامبوجی در یک اردوگاه در دهه 1980، برنده جایزه بزرگ مستند از جشنواره آمینی شد. فیلم بلند او برنج کاران (1994) در تاریخ سینمای کامبوج نخستین فیلم است که برای رقابت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان اسکار به آموزشگاه علوم و هنر سینمایی معرفی گردید. برنج کاران که به سبک مستند روایت شده است به کوشش های یک خانواده روستایی برای زندگی پس از برچیده شدن سلطه خمرهای سرخ در کامبوج می پردازد. فیلم در بخش رقابتی جشنواره کن 1994 نیز پذیرفته شد. مستند دیگر او سرزمین ارواح سرگردان (2000) باز هم ماجرای کوشش های یک خانواده را دستمایه قرار داده و ورود مردم کامبوج به دنیای مدرن را نمایش می دهد. مستند اس-21: ماشین کشتار خمرهای سرخ (2003) درباره زندان تیول اسلنگ است که در آن زندانیان قدیمی از جمله هنرمندی به نام وان ناث و زندانبان های سابق آن ها رودرروی هم قرار می گیرند تا تاریخ خشونت بار کامبوج نقد گردد.

شاید مهم ترین و مشهورترین مستند ریتی پان، تصویر گمشده باشد. این مستند در سال 2013 به نمایندگی از کامبوج به آموزشگاه علوم و هنرهای سینمایی معرفی و نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد. تصویر گمشده که یک روایت شخصی از دوران هولناک دیکتاتوری پل پوت در کامبوج دهه 1970 است، در جشنواره کن آن سال برنده جایزه اصلی بخش نوعی نگاه شد. پان تصویر گمشده را بر مبنای کتاب خاطرات خود با عنوان حذف ساخت. او در این فیلم تجربیات خانواده خود را در دوران حکومت خمرهای سرخ در کامبوج که به مرگ پدر و مادر و خواهرش منجر شد، به تصویر کشیده است. تصویر گمشده با استفاده از تصاویر آرشیوی همین طور عروسک های گلی ساخته شد.

ریتی پان همچنین یکی از تهیه کنندگان فیلم اول پدرم را کشتند به کارگردانی آنجلینا جولی است که سال گذشته نماینده کامبوج در بخش فیلم خارجی زبان نودمین دوره جوایز اسکار بود و نامزد جایزه گلدن گلوب و بفتا شد.

سال گذشته مستند تبعید به کارگردانی پان در بخش نمایش های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما) سی و پنجمین جشنواره دنیای فیلم فجر نمایش داده شد. این مستند به دوران پس از نسل کشی خمرهای سرخ در کامبوج می پردازد. تبعید در بخش نمایش های ویژه شصت و نهمین جشنواره فیلم کن نیز حضور داشت.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است. سی و ششمین جشنواره دنیای فیلم فجر 19 تا 27 آوریل 2018 (30 فروردین تا 7 اردیبهشت 1397) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهدای جایزه صلح به فیلمساز مطرح در جشنواره جهانی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای جایزه صلح به فیلمساز مطرح در جشنواره جهانی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید