آیا واکسن 100 سال پیش می تواند جان مبتلایان کرونا را نجات دهد؟

به گزارش وبلاگ ایران 90، دانشمندان در بریتانیا آزمایش واکسن ب ث ژ را شروع نموده اند تا ببینند تا چه حد می تواند جان انسان را در برابر ویروس کووید-19 نجات دهد.

آیا واکسن 100 سال پیش می تواند جان مبتلایان کرونا را نجات دهد؟

به گزارش بی بی سی، این واکسن در سال 1921 برای مقابله با بیماری سل فراوری شد، اما شواهدی در دست است که نشان می دهد ممکن است بدن را در برابر عفونت های دیگر هم محافظت کند.

حدود 1000 نفر در آزمایش بالینی واکسن ب ث ژ که محققان دانشگاه اگزتر بریتانیا شروع نموده اند شرکت می نمایند.

در بریتانیا میلیون ها نفر در کودکی این واکسن را مصرف نموده اند، اما تصور می گردد که برای تاثیرگذاری آن در جریان همه گیری ویروس کرونا باید دوباره واکسینه شوند.

واکسن ها با این هدف فراوری می شوند که به وسیله هدف گیری بسیار دقیق و با آموزش سیستم ایمنی، بدن را در برابر عفونتی خاص تا مدت ها محافظت نمایند.

اما این فرایند موجب تغییرات گسترده ای در سیستم ایمنی می گردد، از جمله احتمال بالا بردن واکنش به عفونت های دیگر که باعث شده دانشمندان امیدوار شوند ممکن است در این مورد مقاومت بدن ما در برابر ویروس کرونا افزایش یابد.

آزمایش های بالینی قبلی نشان داده که واکسن ب ث ژ میزان مرگ و میر نوزادان در کشور گینه بیسائو را 38 درصد کم نموده که عمدتا نتیجه کاهش در موارد ابتلا به سینه پهلو و سپتیسمی بوده است.

نتایج پژوهش ها در آفریقای جنوبی، این واکسن را به کاهش 73 درصدی عفونت ها در بینی، گلو و ریه ها مرتبط دانسته و آزمایش ها در هلند نشان داده ب ث ژ میزان ویروس تب زرد را در بدن کاهش داده است.

پروفسور جان کمبل، از دانشکده پزشکی دانشگاه اگزتر گفت که آزمایش این ویروس برای مقابله با کرونا می تواند اهمیتی فوق العاده در سطح جهانی داشته باشد.

کمبل می گوید با این که ما تصور نمی کنیم که (این محافظت) مختص کووید باشد، اما بالقوه می تواند چند سال زمان برای ما بخرد تا واکسن کرونا به بهره برداری برسد یا شاید درمان های دیگری برای آن پیدا گردد.

آزمایش بالینی ب ث ژ در بریتانیا بخشی از یک تحقیق بین المللی است که با شرکت 10 هزار نفر در کشور های دیگری شامل استرالیا، هلند، اسپانیا و برزیل هم انجام می گردد.

این تحقیق روی کارکنان بهداشت و درمان متمرکز است که بیش از بقیه در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند تا این امکان را به پژوهشگران بدهد تا سریع تر میزان موثر بودن واکسن را ارزیابی نمایند.

سم هیلتون، پزشک عمومی در اگزتر، یکی از کسانی است که به عنوان فرد در معرض ابتلا در این تحقیق شرکت می کند.

او گفت: این که ب ث ژ ممکن است احتمال بیمار شدن شما در صورت ابتلا به کووید را کاهش دهد نظریه قابل توجهی است... من این آزمایش را به عنوان راهکار احتمالی برای افزایش محافظت خود و بالا رفتن احتمال حاضر شدن سر کار در زمستان می بینم.

دکتر تدروس ادهانوم، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، یکی از مولفان مقاله ای در مجله معتبر پزشکی لانست است که می گوید واکسن ب ث ژ می تواند به صورت بالقوه پلی برای گذر تا زمان ساخت واکسن مختص بیماری باشد.

با وجود این ب ث ژ نمی تواند به عنوان یک راهکار بلندمدت در نظر گرفته گردد. هر گونه افزایش مقاومت نسبت به کووید انتظار می رود فروکش کند و این یعنی کسانی که در کودکی واکسینه شده اند دیگر قدرت حفاظتی دربرابر کرونا نخواهند داشت. واکسن ب ث ژ از سال 2005 به بعد به دلیل ریشه کن شدن تقریبی سل، دیگر به صورت مرتب در بریتانیا استفاده نشده است.

به علاوه این واکسن سیستم ایمنی بدن را برای فراوری پادزهر و سلول های سفیدی که به طور معین ویروس کرونا را تشخیص می دهند و با آن مقابله می نمایند؛ آموزش نمی دهد.

هدف نهایی

هدف اصلی و نهایی این است که واکسنی فراوری گردد که به طور خاص ویروس کرونا را هدف قرار دهد. ده نوع از چنین واکسنی در مراحل پایانی تحقیقات بالینی است، از جمله واکسنی که در دانشگاه آکسفورد بریتانیا در حال ساخت است.

پروفسور اندرو پولارد از گروه واکسن دانشگاه آکسفورد گفت: بیشتر واکسن ها این طور کار می نمایند که واکنش ایمنی بسیار خاصی به میکروبی نشان می دهد که کوشش می کنید معینا با آن مقابله کنید. اما برای این که واکنش ایمنی مناسبی ایجاد کنید، نوعی واکنش غیرمعین هم در سیستم ایمنی ایجاد می گردد که در شیوه ای که این سیستم در آینده عمل می نماید تغییر ایجاد می نماید.

به گفته پولارد مسئله ای که امروز داریم این است که نمی توانیم به شما بگوییم بقیه واکسن ها (مثل ب ث ژ) چطور در بهبود توان بدن شما در واکنش به کرونا عمل می نمایند، چون هیچ گواه و مدرکی نداریم.

منبع: فرارو

به "آیا واکسن 100 سال پیش می تواند جان مبتلایان کرونا را نجات دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسن 100 سال پیش می تواند جان مبتلایان کرونا را نجات دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید