آیا مصرف ماهی تیلاپیا خطرناک است؟

به گزارش وبلاگ ایران 90، وب سایت فرارو: ماهی پرطرفدار تیلا پیلا آب شیرین، به دلایل گوناگون به مصرف انسانی قرار گرفته می گردد. آیا تا به حال به این فکر کره اید که تیلاپیا برای شما مضر است؟ آیا باید از خوردن آن خودداری کرد؟ قبل از اینکه آن را به وعده غذایی خود اضافه کنید یا تصمیم بگیرید که مدت طولانی از رژیم خود خارج اش کنید، اجازه دهید نگاهی به شهرت بد تیلاپیا بیندازیم و اینکه آیا واقعاً شایسته این همه نکوهش است.

آیا مصرف ماهی تیلاپیا خطرناک است؟

ماهی تیلاپیا چیست؟

تیلاپیا نوعی ماهی است که منشا آن در رودخانه ها و دریاچه های آفریقا است. بعضی ممکن است آن را به عنوان ماهی سیکلید (cichlid) تشخیص دهند. با این حال، هر دو نام ساده برای انواع ماهیان در قبیله cichlids tilapiine هستند. معمولاً مناسب آب های گرم می باشند.

از نظر تاریخی، سیکلید ماهی مهمی در مصر بود. در زمان های کنونی، اهمیت تجاری خوبی در سراسر دنیا به دست آورده است. تا حدودی این به دلیل سازگاری این ماهی و تا حدی به دلیل محبوبیت آن به عنوان گزینه ای برای آبزی پروری است.

با این حال، سازگاری آن نیز تهاجمی اش می نماید. تیلاپیا یکی از گونه های مهاجم شناخته شده در دنیا است که با وجود جثه کوچک، به دلیل همه چیزخوار بودن، تکثیر زیاد، مقاومت بسیار نسبت به شرایط محیطی و کنترل سخت، عرصه را بر گونه های بومی تنگ می نماید. این ماهی در مکان های مختلف و با انواع غذا های گوناگون پرورش پیدا می نماید و می تواند برای بعضی از اکوسیستم ها مشکل ساز گردد.

آیا تیلاپیا برای شما مضر است؟

در زیر چند نگرانی در خصوص ماهی تیلاپیا وجود دارد:

  • طبیعت تهاجمی
  • شرایط پرورش
  • آنچه تغذیه می نمایند
  • انواع GM یا GE

اجازه دهید به جزئیات این ماهی نگاهی کوتاه بیندازیم.

تیلاپیا در آبزی پروری به طور گسترده ای رواج دارد، به این معنی که در سراسر دنیا بسیاری از مزارع ماهی وجود دارد که یک یا بسیاری از انواع این ماهی ها را به تنهایی پرورش می دهند. این ها سپس به بازار هایی دنیای که تقاضا برای این ماهی ها وجود دارد، صادر می شوند.

الزامات ساده تر محیطی آن ها، توانایی رشد و فراوری مثل سریع شان باعث شده است تا بر سایر عناصر اکوسیستم تسلط یابد. آن ها همچنین با توانایی شنا در پایین دست در آب های شور در شرایط نامطلوب قادر به زنده ماندن بهتر هستند؛ بنابراین، هنگام پرورش این ماهی ها، بهتر است از آن ها در محفظه ای خاص نگهداری شوند، در غیر این صورت، فرار برای آن ها راحت تر خواهد بود.

با توجه به فراوری گسترده تجاری سیکلید ها، نگرانی در خصوص ایمنی مصرف این مواد در حال افزایش است. شرایطی که در آن پرورش داده می شوند، باعث نگرانی می گردد و گزارش ها حاکی از تغذیه ماهی با آنتی بیوتیک است.

نگرانی دیگر در خصوص خطر در مصرف تیلاپیا، تغییر ژنتیکی یا مهندسی آن ها است. هیچ نوع تیلاپیای GM یا GE هنوز از نظر FDA برای مصرف تأیید نشده است.

آنچه که به تیلاپیای مزارع پرورش ماهی داده می گردد و شرایط این مزارع نیز باعث نگرانی می گردد. پیش از این، گزارش ها از تیلاپیا در مزارع که کود دامی تغذیه می شوند تعیین شد، بنابراین خطر آلودگی را افزایش می داد. همچنین متذکر شده اند که تیلاپیا در شرایط پر ازدحام و غیر بهداشتی پرورش می یابد. با این حال، هیچ آژانس و سازمان شناخته شده ای چنین هشدار هایی را صادر ننموده است.

آیا تیلاپیا برای مصرف بی خطر است؟

اگر با اطمینان تایید گردد که ماهی تیلا پیلا قابل استفاده است، این ماهی برای مصرف منظم بی خطر خواهد بود. سازمان FDA اظهار نموده است، این ماهی حاوی مقادیر کم جیوه است، بنابراین می تواند به یکی از گزینه های مطمئن تبدیل گردد. اطمینان از داشتن 2-3 وعده غذایی ماهی در هفته، به شرطی که از منابع معتبر خریداری شده باشد، خطری به همراه نخواهد داشت.

ترجیحاً تیلاپیای پرورشی یا ماهیگیری شده توسط خودتان را مصرف کنید. اگر این مشکل است، بهتر است که از یک منبع امن و مطمئن آن را تهیه کنید.

انواع ماهی تیلا پیلا

یافتن بهترین تیلاپیلا ها همواره ممکن نیست؛ و با توجه به خطرات مرتبط با آن، بهتر است از خوردن تیلاپیا خودداری کنید، مگر اینکه مطمئن باشید که برای شما بی خطر است. در چنین مواردی، در اینجا گزینه هایی وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید:

  • سرخوی شمالی (Red snapper)
  • ماهی خاردار اروپایی (Branzino or Sea Bass)
  • گربه ماهی (Catfish)
  • خار ماهی نواری (Striped Bass)

بسته به منطقه، می توانید انواع مختلفی از تیلاپیا را پیدا کنید. همچنین می توانید گزینه هایی را بیابید که به طعم، بافت و مواد غذایی منطقه تان نزدیک هستند.

منبع: organicfacts

منبع: برترین ها

به "آیا مصرف ماهی تیلاپیا خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف ماهی تیلاپیا خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید