آوایی روح نواز از دونوازی کمانچه و دف

به گزارش وبلاگ ایران 90، هادی منتظری و مسعود حبیبی، دو نوازنده کمانچه و دف، با پیوستن به پویش مشاهنر، قطعه ای را با همکاری یک دیگر برای این روزهای مردم عرضه کردند.

آوایی روح نواز از دونوازی کمانچه و دف

به گزارش وبلاگ ایران 90، هادی منتظری که در این قطعه ضبط شده به نواختن کمانچه پرداخته است، پس از آشنایی با محمدرضا لطفی به پیشنهاد او در کنار نواختن ویلن، ساز کمانچه را فرا می گیرد و با یاری مجتبی میرزاده کمانچه ای برای خود تهیه می نماید و از آن پس در بیشتر محافل هنری و اجراهای زنده، کمانچه می نوازد و ویلن نوازی هایش کم و محدود به ضبط در استودیو می گردد؛ به طوری که وی را عمدتاً نوازنده کمانچه می دانند.

منتظری پس از دریافت دیپلم به دانشکده هنرهای زیبا راه می یابد و در رشته موسیقی سنتی ایران به طور علمی و عملی مشغول تحصیل می شسد و از وجود استادانی چون نورعلی خان برومند، جواد معروفی، مهدی برکشلی، محمدتقی مسعودیه، احمد پژمان، علی تجویدی، داریوش صفوت، محمدرضا لطفی، علی اصغر بهاری و محمدرضا شجریان بهره می گیرد و پایه دانش موسیقی خود را به واسطه ایشان محکم می نماید. او دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

این هنرمند با خوانندگانی همچون محمدرضا شجریان در گروه شیدا، شهرام ناظری، صدیق تعریف، هنگامه اخوان، سیما بینا، علیرضا افتخاری، حسین علیشاپور و… همکاری داشته است.

مسعود حبیبی نیز نوازنده و مدرس ساز دف است. حبیبی در سال 1357 به رادیو کرمانشاه دعوت شد و در ارکستر رادیو به نواختن پیانو پرداخت. از سال 1367 شروع به همکاری با رادیو تلویزیون تهران کرد. او علاوه بر همکاری با رادیو تلویزیون تهران حبیبی در سال های اولیه دهه هفتاد با گروه صبا به سرپرستی و آهنگسازی حسین فرهادپور و آواز عبدالحسین مختاباد همکاری پیوسته داشت. او همچنین با گروه بیدل به خوانندگی حسام الدین سراج و گروه نوا تجربه همکاری در اجرای صحنه ای موسیقی داشته است.

حبیبی از سال های پایانی دهه شصت با گروه عارف به آهنگسازی و سرپرستی پرویز مشکاتیان همکاری داشت و تا زمان درگذشت مشکاتیان با این گروه در کنسرت های داخل و خارج و نیز آلبوم هایی که منتشر کردندریال به عنوان نوازنده دف کار می کرد. او هم اکنون با ارکسترها و آنسامبل های گوناگونی از جمله ارکستر صدا و سیما همکاری دارد و آهنگسازان در اجرای قطعات خود از نوازندگی او سود برده اند. همچنین دف نوازی مجموعه سی دی ها وکاست هایی شامل زورق مهتاب، بهشت من، نوبهار، پایکوبی گلها، دشت شقایق ها و دف نوازی موزیک متن سریال های ولایت عشق، تنهاترین سردار، امام علی از کارهای او به شمار می رود.

پویش مشاهنر با شعار کماکان در خانه می مانیم همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور شروع شد و در جریان آن جمعی از هنرمندان رشته های مختلف اعلام کردند برای مردمی که شرایط قرنطینه خانگی و سختی احتیاط در برابر شیوع ویروس کرونا را تحمل می نمایند، به فراوری و انتشار عام آثار هنری می پردازند.

در این بخش می توانید قطعه اجرا شده توسط این دو هنرمند را گوش دهید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آوایی روح نواز از دونوازی کمانچه و دف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آوایی روح نواز از دونوازی کمانچه و دف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید