شروع بینال ونیز از 21 اردیبهشت

به گزارش وبلاگ ایران 90، پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، بیست ویکم اریبهشت ماه شروع به کار می نماید و ایران با سه هنرمند در این رویداد جهانی حاضر است. هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی می گوید: پاویون جمهوری اسلامی ایران در پنجاه و هشتمین دوسالانه هنر ونیز، پیغام آور صلح و ستایش زندگی است.

شروع بینال ونیز از 21 اردیبهشت

به گزارش ایسنا، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمیسیونر ایران در بینال ونیز منصوب شده است، با اعلام این مطلب که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران در این دوره از بودن و سرودن نام دارد، گفت: پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، 21 اردیبهشت ماه مصادف با 11 می 2019 در Fondaco Marcello شهر ونیز ایتالیا با عنوان باشد که در زمانه جذابی زندگی کنی به طور رسمی گشایش می یابد. از بودن و سرودن نام غرفه و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در این دوره است که از صلح خواهد گفت و ترسیم دنیای بهتر برای زندگی.

مظفری با ذکر این نکته که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران بر اساس شعری از دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی که نشان از رویش و امید به آینده دارد، انتخاب شده است، اضافه نمود: بر اساس عنوان نمایشگاه بین المللی ونیز (باشد که در زمانه جذابی زندگی کنی)، نمایشگاه از بودن و سرودن ایران ستایشی است بر زندگی و لحظات ارزشمند زیسته شدن در اکنون و همچنین آینده. این نمایشگاه پیغام آور صلحی است از سمت جامعه و فرهنگ درخشان ایرانی که رسانه های دنیا کمتر به آن پرداخته اند.

هادی مظفری درباره گفته راف روگوف، کیوریتور بینال بین المللی ونیز، در نشست مطبوعاتی نمایشگاه که پنجاه و هشتمین بینال ونیز را در ضدیت با دیدگاه دونالد ترامپ از دنیا معرفی کرد، گفت: حضور ایران در این دوره به خصوص، بسیار حائز اهمیت است. گرچه دنیا سیاسی با تمام قدرت، فشارهایش را بر ایران اعمال می نماید و سعی در تنگ کردن هر چه بیشتر عرصه دارد، اما چشمه جوشان فرهنگ و هنر ایران همچنان قدرتمند به فعالیت و آفرینش ادامه می دهد.

مظفری ادامه داد: در این دوره، هنرمندان بر اساس یک فرآیند دقیق انتخاب شدند و آثار سه هنرمند که با زبان و نشانه های دنیای در گفت وگوست و به دنیای هنر معاصر دنیا نزدیک تر است به ونیز خواهد رفت. هنرمندان بر اساس آرای هیأت انتخاب، متشکل از حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر، محسن سلیمانی مدرس دانشگاه، فرح اصولی هنرمند، امیر سقراطی پژوهشگر، منتقد و هنرمند، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، علی بختیاری به عنوان کارشناس هنری و اینجانب به عنوان کمیسیونر نمایشگاه، انتخاب شدند. معیارهای اصلی انتخاب هنرمندان، تابعیت و سکونت در ایران و توجه به استان ها و حضور نماینده بانوان هنرمند در این رویداد بوده است.

وی از هیأت انتخاب و کارشناسانی که تا کنون برای انتخاب هنرمندان، نظرات و مشورت داده اند قدردانی کرد.

او اظهار کرد: در ابتدا 30 کارشناس هنری، مدرس دانشگاه، کیوریتور برجسته کشور انتخاب و از آنها خواسته شد، سه هنرمند را با اولویت و امتیاز به شورا معرفی نمایند و در نهایت بر اساس امتیازهای هر هنرمند، طرح، ایده و زبان دنیای آثاری که بالاترین امتیازها را به دست آوردند، انتخاب شدند. این سه هنرمند در رشته های مختلف با ستایش شکوه بودن و زمان، هویت و خاطره، واقعیت و رؤیا، هنر ایران را به نمایش خواهند گذاشت.

کمیسیونر ایران در بینال ونیز گفت: برخلاف تصور رایج جامعه بین المللی هنر، درباره هنر ایرانی که عموماً بر پایه عناصر و نقش مایه های محلی است، این بار هر یک از این هنرمندان با روش خاص خود وجوه دنیای و معاصر هنر ایرانی را عرضه خواهند کرد.

مظفری اضافه نمود: محل پاویون ایران در شهر ونیز توسط مؤسسه توسعه هنرهای معاصر به عنوان برگزارنماینده نمایشگاه ایران پس از چندین ماه آنالیز و کارشناسی انتخاب شد و با توجه به امکانات موجود در یکی از بهترین نقاط شهر ونیز و نزدیک به میدان مشهور سن مارکو غرفه ایران دایر می گردد که با توجه به موقعیت مناسب پاویون کشورمان در این دوره بخش بزرگ تری از هنرمندان و مخاطبان این بینال از غرفه ایران دیدار و با هنر ایران آشنا خواهند شد.

وی اضافه نمود: از بودن و سرودن آثاری از رضا لواسانی، سمیرا علیخانزاده و علی میرعظیمی را به نمایش خواهد گذاشت و رضا عابدینی طراح گرافیک این رویداد است.

رضا لواسانی متولد 1341 تهران است. او هنرمندی است که در مدیوم های گوناگونی فعالیت دارد و چیدمان زندگی را به ونیز پنجاه و هشتم می آورد. لواسانی ساخت چیدمان زندگی را در سال 1391 شروع و بیش از سه سال روی اجزای مختلف آن کار کرد. او تعمداً خمیر کاغذ را انتخاب نموده که هم آثار ارزشمندی از بزرگان هنر ایران با استفاده از مدیوم پاپیه ماشه آفریده شده و هم به طور عینی و نمادین بر مفهوم بازیافت تاکید دارد. این اثر هنری روایتی شعرگونه است درباره شکوه و جلال زندگی و همچنین تصویری از گذشت زمان. شیوه شگفت انگیز او در ارائه این اثر هنری، توصیف گر باور هنرمند به ارزشمندی زندگی ست که با امضای خاص او در زیباشنایی به نمایش درآمده است. زندگی بر نمایش وارگی مجسمه و چیدمان تاکید دارد.

سمیرا علیخانزاده متولد 1346 تهران و فارغ التحصیل رشته نقاشی است. علیخانزاده با نگاهی به آینده خاطرات گذشته را یادآور می گردد بعد از اولین نمایشگاه آثار نقاشی خود، دیگر هیچ گاه نقاشی نکرد و توجهش را در تولیدات هنری به سمت مدیوم جدید برد، مدیومی که از زمانه خود بود. عکس های خانوادگی را به عنوان ماده خام کارهایش برگزید و با دست بردن در این تصاویر، ایده هایی درباره هویت و خاطرات را واکاوی کرد. با جدا کردن پرتره هایش از زمینه در عکس های قدیمی و قرار دادن آن ها روی توری فلزی، بیننده را به جستجوی روایتی تصویری به جای تنها نگاه کردن به عکس سوق می دهد.

علی میرعظیمی هنرمند جوان، متولد 1363 در اصفهان زندگی و کار می نماید. میرعظیمی با گذار و تجربه در مدیوم های مختلف مثل سینما، نوشتار، هنرهای تجسمی و … آثار هنری روایت گونه، خود را می سازد. او با نگاهی به نارسایی های زبان و رؤیا، چیدمانی کنشگر آفریده که ایده اصلی کار او مفهوم خواب و رؤیا، آموزش و مقایسه استعداد یادگیری زبان بین کودک انسان و فنچ نابالغ است.

کمیسیونر ایران گفت: بینال هنر ونیز مهم ترین رخداد هنرهای تجسمی در دنیا تلقی شده و بعضی به آن لقب المپیک هنر داده اند. این سازمان که قدیمی ترین دوسالانه دنیا است، سال جاری در آستانه 116 سالگی، پنجاه و هشتمین دوره خود را برگزار می نماید در هر دوره این دوسالانه، کشورهای دنیا، مشارکت فعال داشته و غرفه خود را بر مبنای هنر معاصرشان به نمایش می گذارند. در کنار مشارکت ملی کشورها، رویدادهایی موازی نیز توسط هنرمندان و بنیادها و گالری ها در سطح شهر ونیز برگزار می گردد.

مظفری در خاتمه گفت: تا کنون پنجاه و شش دوره بینال ونیز برگزار شده که کشور ایران در هشت دوره آن شرکت داشته است. حضور ایران در این بینال دو دوره پیش از انقلاب اسلامی و شش دوره آن پس از انقلاب اسلامی بوده است. پنجاه و هشتمین بینال ونیز از 21 اردیبهشت ماه مصادف با 11 می 2019 طور رسمی در Fondaco Marcello شهر ونیز ایتالیا گشایش می یابد و تا سوم آذر (24 نوامبر) در ونیز برپاست.

منبع: همشهری آنلاین

به "شروع بینال ونیز از 21 اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع بینال ونیز از 21 اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید