آتش سوزی در نزدیکی نیروگاه هسته ای چرنوبیل

به گزارش وبلاگ ایران 90، سانه های اوکراین اعلام نموده اند: آتش سوزی های جنگلی در شمال کی یف پایتخت اوکراین شروع شده و دهها هکتار از جنگل های نزدیک نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل را فرا گرفته است.

آتش سوزی در نزدیکی نیروگاه هسته ای چرنوبیل

به گزارش روز دوشنبه رسانه های اوکراینی، بیش از یکصد هکتار از اراضی نزدیک نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل در حال سوختن است.

چندین واحد آتش نشانی در محدوده آتش سوزی در منطقه چرنوبیل فعالیت می نمایند و تا به امروز توانسته اند از انتشار آتش سوزی به سوی نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل جلوگیری نمایند.

علت وقوع آتش سوزی، آتش زدن علف های خشک در علفزار پیرامون نیروگاه آسیب دیده چرنوبیل اعلام شده است که گویا ساکنان محلی یا افرادی که بطور غیرقانونی وارد محدود پیرامون این نیروگاه شده اند، حریق برپا نموده اند.

آخرین مورد آتش سوزی در این محدود روز هفتم اردیبهشت ماه سال 1394 گزارش شد و محدوده ای به وسعت 400 هکتار را در برگرفت و حریق به پنج کیلومتری زباله گاه هسته ای و حدود 20 کیلومتری خرابه های نیروگاه چرنوبیل رسید.

در اطفای آن حریق واحدهای هوایی اداره موقعیت های اضطراری اوکراین شرکت کردند.

حادثه اتمی چرنوبیل روز 26 ماه آوریل 1986 بر اثر وقوع دو انفجار در رآکتور این نیروگاه رخ داد که در اثر آن حدود 28 نفر در دم جان باختند. شهر 50 هزار نفری چرنوبیل در 120 کیلومتری شهر کییف پایتخت اوکراین و محل واقع شدن نیروگاه هسته ای به همین نام اکنون به منطقه ای متروکه و خالی از سکنه تبدیل شده است.

دولت شوروی سابق که از انفجار نیروگاه چرنوبیل غافلگیر شده بود، سه روز پس از حادثه، خبر آن را بیان کرد و بیش از 200 هزار نفر نیز برای اقدامات امدادی و برطرف پیامدهای آن از مناطق و جمهوری های مختلف شوروی وقت به محل اعزام شدند.

بر اثر این سانحه، 17 کشور اروپایی دچار آلودگی شدند، 23 درصد قلمرو بلاروس،10 درصد خاک اوکراین و حدود 2 درصد قلمرو روسیه به تشعشعات رادیواکتیو آلوده شد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "آتش سوزی در نزدیکی نیروگاه هسته ای چرنوبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی در نزدیکی نیروگاه هسته ای چرنوبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید